Data wpisu: 20.10.2017

Twoja strona internetowa nie działa? Jak poradzić sobie z najczęstszymi przyczynami?

Niedziałająca strona internetowa to ogromny problem. Po pierwsze: wchodzący na nią potencjalni klienci od razu skreślą firmę z listy potencjalnych kontrahentów. Po drugie: w grę wchodzą niepoliczalne straty wizerunkowe. Po trzecie: fakt ten może zostać odnotowany przez Google, co spowoduje obniżenie rankingu strony. Słowem: masakra. Jest wiele przyczyn, dla których Twoja strona mogła przestać działać. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak sobie z nimi poradzić.

Wygaśnięcie domeny

Jeśli po wpisaniu adresu swojej strony otrzymujesz komunikat, że nie została ona znaleziona lub nie udało się ustalić adresu DNS, to jest pewne, że problem leży w nieopłaconej domenie. Mogło dojść do przeoczenia, co czasami ma naprawdę przykre konsekwencje. Jeśli nie zauważyłeś utraty domeny przez ponad miesiąc, to istnieje ogromne ryzyko, że ktoś już ją podkupił.

Jak sobie z tym poradzić?

Jak najszybciej skontaktuj się z dostawcą domeny i sprawdź, czy nie została zajęta. Jeśli nie, po prostu opłać zaległą fakturę – strona powinna być znów wyświetlana w ciągu 48 godzin. Na przyszłość pamiętaj, aby zawczasu opłacać domenę.

Wygaśnięcie hostingu

To drugi najczęstszy powód zniknięcia strony z sieci. Zasoby Twojej witryny są przechowywane na jakimś serwerze i jeśli nie opłaciłeś w terminie jego utrzymania, to zwyczajnie strona przestanie być wyświetlana (pojawi się komunikat o konieczności skontaktowania się z dostawcą hostingu), a najpewniej przestanie też działać Twoja poczta firmowa.

Jak sobie z tym poradzić?

Szybko opłać zaległą fakturę za hosting. Jeśli jednak przerwa trwała zbyt długo, to niestety mogło już dojść do tego, że dostawca usunął pliki z serwera, włącznie z kopią zapasową. To, czy miał do tego prawo, reguluje umowa.

Awaria serwera

To się zdarza i nie ma na to żadnej prostej recepty. Wiele awarii jest błyskawicznie usuwanych, dlatego klienci dostawców hostingu nawet nie zdążą się zorientować, że coś jest nie tak. Gorzej, gdy awaria trwa bardzo długo i powoduje utrudniony dostęp do strony lub wręcz go uniemożliwia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść witrynę na inny serwer.

Jak sobie z tym poradzić?

Prewencja jest najważniejsza. Skorzystaj z oferty profesjonalnego dostawcy hostingu, który niekoniecznie ma najniższe ceny, ale za to gwarantuje najlepszą wydajność swojej usługi.

Atak hakerski

To najpoważniejsza przyczyna niedziałania strony internetowej. Na ataki hakerskie narażone są wszystkie witryny, bez względu na zawartość. Jeśli po wejściu na stronę Twoim oczom ukazuje się coś podejrzanego (np. zmienione zdjęcia, wyrazy w obcym języku), to możesz mieć pewność, że to sprawka hakera. Czasami dochodzi też do zawirusowania witryny, przez co zachowuje się ona niestabilnie lub przed wejściem na nią wyświetla się komunikat o zagrożeniu.

Jak sobie z tym poradzić?

Natychmiast skontaktuj się z administratorem strony! Jeśli masz u niego wykupioną usługę dbania o bezpieczeństwo witryny, to zażądaj usunięcia efektów działań hakera. Czasami może to być proces dość długotrwały, wszystko zależy od skali ataku. Najprostszym rozwiązaniem jest przywrócenie kopii zapasowej strony, którą zawsze powinien wykonywać dostawca hostingu. Gorzej, jeśli kopia także zawiera złośliwy skrypt.

Poznałeś najczęstsze przyczyny, dla których Twoja strona internetowa mogła przestać działać. Pamiętaj, że w takiej sytuacji liczy się błyskawiczna reakcja. Każdy dzień zwłoki to konkretna strata dla Twojej firmy.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry