Data wpisu: 16.11.2017

Współpraca z programistą przy tworzeniu strony www – czego musisz dopilnować?

Załóżmy, że wpadłeś na szalony pomysł stworzenia firmowej strony internetowej „po kosztach”. Sam napiszesz teksty, logo kupisz na Allegro, skorzystasz z gotowego szablonu WordPress i z tegoż systemu zarządzania treścią. To Twoje prawo i Twoja odpowiedzialność. Jednak chcąc, aby całość miała ręce i nogi, musisz skorzystać z pomocy przynajmniej jednego specjalisty. Jest nim programista. Na rynku nie brakuje programistów-freelancerów i raczej nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem kogoś w Twoim budżecie. Zanim jednak zlecisz pracę, upewnij się, że wybrany człowiek wie, co robi. Oto kwestie, których musisz dopilnować.

Sprawdź realizacje

Strony internetowe stworzone przez programistę-freelancera, który operuje wyłącznie na szablonach, nie będą raczej zbyt efektowne. W tym przypadku ważniejsze jest jednak to, czy zostały poprawnie zoptymalizowane. Poproś wybranego speca o podanie kilku przykładów swoich realizacji i sprawdź, czy te strony szybko się ładują, czy nie ma na nich karygodnych błędów. Możesz użyć do tego narzędzia PageSpeed Insights.

Następnie skrupulatnie przyjrzyj się stronom, którymi pochwalił się programista i oceń, czy Twoim zdaniem są funkcjonalne, czy poprawnie wyświetlają się na wszystkich przeglądarkach, czy nie ma na nich ewidentnych i rzucających się w oczy błędów.

Zapytaj o doświadczenie w tworzeniu stron RWD

RWD to technika projektowania stron responsywnych, czyli poprawnie wyświetlających się na urządzeniach mobilnych. Nie każdy programista to potrafi, a jest to niezwykle ważne dla właściciela witryny. Twoja strona musi być mobile friendly, inaczej będziesz tracić masę klientów. Poproś programistę o wskazanie przykładów zrealizowanych stron w technice RWD i oczywiście sprawdź, czy rzeczywiście te witryny są łatwe w obsłudze na Twoim smartfonie.

Zapytaj programistę, czy w podanym budżecie przygotuje responsywną wersję Twojej strony. Jeśli nie, a Ty nie masz pieniędzy, by zrobić to od razu, poproś speca, aby w umowie zobowiązał się do przeprowadzenia zmiany w kierunku RWD w przyszłości, np. po 3 miesiącach.

Narzędzia do analityki

Koniecznie dopilnuj, aby programista zainstalował na stronie najważniejsze narzędzia do analityki internetowej, czyli Google Analytics i Google Search Console. Umożliwi Ci to bieżące sprawdzanie postępów w budowaniu zasięgu strony. Konto Analytics będzie też niezbędne do prowadzenia skutecznych działań SEO.

Przeszkolenie

Upewnij się, że w założonym budżecie programista zagwarantuje Ci szkolenie z obsługi systemu zarządzania treścią i oczywiście zainstaluje oraz zaktualizuje wszystkie niezbędne wtyczki WordPress. Takie szkolenie można przeprowadzić via Skype.

Umowa

Niech Ci nawet przez myśl nie przejdzie nawiązanie współpracy z programistą-freelancerem bez sporządzenia umowy. Muszą się w niej znaleźć zapisy dotyczące odpowiedzialności wykonawcy za swoje dzieło, opieki technicznej nad ukończoną stroną, gwarancji określonej szybkości działania witryny. Warto również dodać zapis o usuwaniu błędów i szkód w przypadku ataku hakerskiego – będzie to jednak prawdopodobnie wymagać dodatkowej opłaty.

Jeśli trafisz na „kumatego” programistę, to strona, choć prosta i wtórna graficznie, może wyjść całkiem niezła. Oczywiście to w dużej mierze zależy od Ciebie i tego, czy dopilnujesz kwestii, które przed chwilą opisaliśmy.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry