Data wpisu: 30.07.2015

Nadchodzi i… w zasadzie nic wielkiego się nie stanie. Jakie zmiany przyniesie Windows 10?

Już za chwileczkę, już za momencik i będzie wśród nas. Windows 10, najnowsza wersja najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego, oficjalnie pojawi się na rynku 29 lipca. Przyjrzeliśmy się z bliska zmianom, jakie ma przynieść nowa „Winda”, ale nie doszukaliśmy się jakichś spektakularnych udoskonaleń. Jest kilka zaskoczeń, jednak w gruncie rzeczy mało istotnych. Przygotowaliśmy dla Was przegląd najważniejszych zmian wprowadzonych w wersji Windows 10.

10, bo?

Już przy okazji debiutu Windowsa 8 po naszej agencji krążyły żarty, że copywriterzy Solumy powinni zgłosić się do Microsoftu z ofertą wymyślenia nazwy dla kolejnej wersji systemu. Trudno bowiem czasami połapać się, o co ludziom Billa Gatesa chodzi, bo nazewnictwo nie sprawia wrażenia, że powstało w oparciu o jakiś konsekwentny plan. Była wersja 7, Vista, 8, 8.1, teraz ma być 10. Gdzie 9? Nie wiadomo. A nasi copywriterzy właśnie taką super wyszukaną nazwę chcieli zaproponować. Szkoda, spora kasa przeszła koło nosa.

Bardzo dużą ciekawostką okazała się natomiast decyzja Microsoftu o udostępnieniu nowej wersji swojego systemu… za darmo. Dostanie ją każdy użytkownik, który zarejestruje się w bazie firmy. Aktualizacja ma odbyć się automatycznie, oczywiście po podtrzymaniu decyzji o tym, że faktycznie jej pożądamy. Fajnie, ale to zwiastuje jednocześnie, że Windows 10 nie będzie rewolucją, przynajmniej nie na desktopie.

Widać, że system coraz bardziej brnie w schemat jego wykorzystywania na urządzeniach mobilnych. Taka polityka Microsoftu trwa już od dawna. Jedni słynne „kafelki” lubią, inni ich nie znoszą. Kwestia gustu. Trzeba jednak przyznać, że po przyzwyczajeniu się do tego układu, całość działa dość intuicyjnie.

6 najciekawszych (naszym zdaniem) zmian w Windows 10

Zmian jest oczywiście więcej, natomiast chcemy skupić się na tych, które faktycznie mogą zostać od razu zauważone przez użytkowników i realnie poprawiają funkcjonalność wersji 8.1. Zaczynamy.

  1. Wraca Menu Start! – ucieszą się wszyscy, którzy po kupnie komputera z Windowsem 8 biegli do sprzedawcy z reklamacją i prośbą o uruchomienie jakiejkolwiek aplikacji. Menu Start nie będzie miało aż tak klasycznej formy jak w Widzowskie 7, ale to miły dodatek. Po jego rozwinięciu nadal będzie jednak korzystali z układu kafelkowego.
  2. Pełna integracja z urządzeniami mobilnymi – Windows 10 jednocześnie trafi na urządzenia mobilne Microsoftu i ostatecznie zastąpi system Windows Phone. Firma chce maksymalnie uprościć integrację desktopu i mobile, dlatego w nowej wersji systemu znajdziemy znacznie udoskonaloną wirtualną asystentkę, nazywaną pieszczotliwie Cortaną. To taki system „łopatologicznego” korzystania z urządzenia i jego funkcji. Po prostu – wpisujemy na klawiaturze, co chcemy zrobić, a system od razu to zrobi, albo odeśle nas do niezbędnej aplikacji. Co ciekawe, Cortana na Windows 10 ma w pełni współpracować też z urządzeniami mobilnymi sterowanymi przez Androida.
  3. Pasjans? I will not be back – Microsoft “wykastrował” z Pasjansa już Windowsa 8, więc nie ma tu żadnego zaskoczenia, choć w sieci można znaleźć potoki żalu za tą kultową grą dla nudzących się w pracy. W Solumie na szczęście takich nie ma.
  4. Koniec z Menu po prawej stronie ekranu – ta funkcja doprowadzała do pasji wielu użytkowników Windowsa 8 i w wersji 10 ma nareszcie zniknąć. Zamiast niewygodnego i irytującego rozwijalnego Menu ukrytego po prawej stronie ekranu, będziemy mogli przechodzić między funkcjami za pomocą zwykłej kombinacji klawiszy Alt+Tab.
  5. Wracamy do zwykłego pulpitu – co prawda w ustawieniach Windowsa 8 i 8.1 można było spokojnie zmusić system do witania nas ekranem pulpitu, ale w wersji 10 ma to się odbywać automatycznie. Użytkownicy, szczególnie ci nie mający do tej pory kontaktu z Windowsem 8, nie spadną więc z krzesła na widok kafelek uruchamianych zaraz po starcie.
  6. Aktualizacje tylko automatyczne – w wersji 10 dla użytkowników domowych (czyli przygniatającej większości) nie będzie już możliwości ręcznego wyłączenia aktualizacji. Będą się one pobierać automatycznie i bez pytania nas o zgodę. W końcu Microsoft lepiej wie, czego nam potrzeba, nie prawdaż?

Oczywiście zmian będzie dużo więcej, ale nie niektóre mają naprawdę marginalne znaczenie dla przeciętnego użytkownika.

Być może zastanawiacie się, co taki wpis robi na blogu agencji reklamowej? Jest kilka powodów. Po pierwsze – mnóstwo u nas maniaków komputerowych. Po drugie – wprowadzenie Windowsa 10 jest poprzedzone ogromną kampanią promocyjną (czy skuteczną – to już inna para kaloszy). Po trzecie wreszcie – nie sposób zignorować tak wielkiego wydarzenia, jakie towarzyszy jednej z najpotężniejszych marek świata – Microsoftowi. Co tu dużo pisać – chcielibyśmy dostać od nich jakieś fajne zlecenie.

Windows 10 będzie ostatnim systemem operacyjnym Microsoftu numerowanym w taki sposób. Nasi copywriterzy będą mieli okazję się wykazać.

Co sądzicie o zmianach zaproponowanych przez Microsoft użytkownikom Windowsa? Skorzystacie z możliwości darmowej aktualizacji systemu? Czekamy na Wasze opinie.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry