Data wpisu: 18.02.2014

Najlepsze darmowe banki zdjęć – TOP 7 propozycji

Content is King – każdy, kto zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, doskonale zna to hasło. Po aktualizacji algorytmu Google (słynna Panda) ogromne znaczenie dla rankingu witryny ma jej zawartość. Zbyt często jednak skupiamy się na samych tekstach, zapominając o fotografiach, które także są bardzo ważne. Skąd brać taki content, aby za niego nie płacić? Poznaj naszych 7 propozycji.

Oto najlepsze darmowe banki zdjęć 

1. Freeimages.com – bardzo popularna baza tzw. stocków. Liczy około 390.000 bezpłatnych zdjęć, z których ogromna większość może być wykorzystywana w celach komercyjnych, czyli umieszczana na stronach internetowych, blogach, portalach etc. Problemem jest mało precyzyjny system wyszukiwania. Zdarzają się też zdjęcia bardzo amatorskie, ale spokojnie można znaleźć coś wartościowego.

2. Pixabay.com – jest to zdecydowanie najpopularniejszy darmowy stock. Jego siłą jest ogromna baza zdjęć i grafik, licząca około 900.000 pozycji. Co ważne, zdjęcia można pobrać w wielu różnych rozdzielczościach, dzięki czemu nie ma problemu z ich kompresowaniem, a tym samym strona nie będzie zbytnio obciążona (szczególnie ważne w przypadku witryn responsywnych).

3. Unsplash.com – bardzo ciekawy stock, który zainteresuje przede wszystkim osoby szukające fotografii w dużej rozdzielczości. Nie brakuje tutaj zdjęć słabych i bardzo słabych, ale znajdą się też prawdziwe perełki, z których można zrobić naprawdę ciekawe kompozycje.

4. Splitshire.com – serwis chętnie wybierany przez osoby potrzebujące zdjęć o artystycznej głębi. Jest tu mnóstwo fotografii o ciekawej kompozycji, bawiących się światłem czy efektami graficznymi. Wiele zdjęć jest dostępnych w bardzo dużej rozdzielczości.

5. Foter.com – ponad 300 milionów (!) darmowych zdjęć robi wrażenie. Aby się w tym odnaleźć serwis został podzielony na 18 kategorii głównych. W tym przypadku trzeba bacznie zwracać uwagę na to, czy wybrana fotografia ma licencję umożliwiającą jej wykorzystanie bez żadnych warunków – nie jest to niestety normą. Fajny stock, który oferuje ogromny wybór zdjęć.

6. Pexels.com – przyjemny w użytkowaniu stock, który przede wszystkim wyróżnia się wysoką jakością oferowanych zdjęć. Można tutaj znaleźć naprawdę dobre fotografie i kolaże, które po kompresji będą świetnym uzupełnieniem wpisów na blogu.

7. Foodiesfeed.com – świetny stock dla osób, które potrzebują zdjęć związanych z jedzeniem, a więc np. prowadzących blogi kulinarne, właścicieli restauracji, barów etc. Fotografie prezentują dobrą jakość. Atutem banku jest to, że po wybraniu jednego zdjęcia użytkownik otrzymuje propozycję innych, podobnych tematycznie, co skraca czas szukania fotografii.

Dobre zdjęcia to kolejny element, który zatrzymuje użytkowników na stronie, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia SEO. Trzeba jednak także pamiętać o zoptymalizowaniu fotografii (przede wszystkim ich skompresowaniu i zachowaniu formatu .jpg) oraz dodaniu atrybutu alt, dzięki któremu zdjęcie będzie się dobrze pozycjonować w obrazach Google.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry