Data wpisu: 29.05.2017

Hosting SSD – kiedy warto się na niego zdecydować?

Na pewno masz już za sobą wstępną analizę rynku usług hostingowych i wiesz, że firmy oferują dwie alternatywne dla siebie opcje zapisu i przechowywania danych: na dyskach HDD i SSD. Różnica nie tkwi tylko w cenie i nazewnictwie. Obie usługi są adresowane do różnych grup klientów, dlatego powinny być wybierane świadomie – zgodnie z potrzebami. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci podstawowe różnice pomiędzy obiema opcjami i wyjaśnimy, czym jest cieszący się coraz większą popularnością hosting SSD.

Inna technologia zapisu i odczytu

Jak łatwo się domyślić hosting HDD jest realizowany za pomocą tradycyjnych dysków twardych, nazywanych talerzowymi (z powodu ich konstrukcji). Są one obecne na rynku od wielu lat i wciąż cieszą się ogromną popularnością. Znajdują się na wyposażeniu praktycznie każdego komputera osobistego. Pracują dość szybko, cechuje je wysoki stopień bezawaryjności i duża pojemność.

Dyski SSD szturmem zdobywają rynek od kilku lat. Póki co nie wyparły całkowicie HDD, ale jest kwestią czasu, gdy to w końcu nastąpi. Główną zaletą technologii SSD (czyli pamięci flash, znanej chociażby z pendrive'ów) jest o wiele większa prędkość zapisu i odczytu danych. Dlatego dyski te są wybierane do zastosowań wymagających wysokiego tempa pracy.

Pod względem awaryjności dyski SSD nie mają się już czego wstydzić – te profesjonalne, wykorzystywane przez dostawców hostingu, mogą pracować przez wiele lat i zapisać oraz odczytać ogromne ilości danych.

Co przemawia za hostingiem SSD?

Nie będziemy oryginalni i wskażemy jedną, zasadniczą przewagę nad technologią HDD – szybkość. Ten parametr ma kluczowe znaczenie w przypadku przechowywania na serwerze dużych ilości danych, które powinny być dostępne dla użytkownika w możliwie najkrótszym czasie od wysłania żądania.

Badania wskazują, że akceptowalnym dla większości internautów czasem ładowania strony są 2, maksymalnie 3 sekundy. Jeśli po tym czasie zawartość nadal będzie się ładować, użytkownik po prostu opuści witrynę – co gorsza, niemal na pewno już na nią nie wróci. W takiej sytuacji korzystanie z hostingu SSD jest po prostu koniecznością i przejawem biznesowej odpowiedzialności.

Z tej technologii powinni korzystać przedsiębiorcy posiadający strony o dużych zasobach: sklepy internetowe, portale, witryny z treściami wideo. W takiej sytuacji krótki czas ładowania zawartości ma kluczowe znaczenie dla popularności serwisu, a tym samym uzyskiwanie dobrych wyników sprzedaży.

Szybki hosting to dobry wybór dla Ciebie

Oczywiście trzeba wspomnieć, że hosting SSD jest wyraźnie droższy niż HDD, jednak uwzględniając całościowo koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, ten dodatkowy wydatek nie powinien stanowić istotnego problemu. Zwłaszcza, że w dłuższej perspektywie to się po prostu opłaci.

Nawet jeśli Twoja obecna strona www nie ma wielu zasobów i szybko się ładuje na serwerze HDD, to nie  możesz przewidzieć, czy w przyszłości np. nie stworzysz bogatego zdjęciowego portfolio swoich realizacji. Wówczas prędkość serwera może się okazać niewystarczająca.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry