Data wpisu: 24.03.2022

Serwer pod WooCommerce. Jaki wybrać?

Chcesz zacząć sprzedawać w sieci? Zarejestrowałeś domenę internetową, wybrałeś platformę, za pomocą której chcesz wejść do świata e-commerce. Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Wybór serwera, czyli miejsca, na którym umieścisz pliki swojej strony i umożliwisz interakcję ze swoim sklepem. Na co zwrócić uwagę wybierając serwer pod WooCommerce? Poznaj nasze wskazówki.

WooCommerce. Jaki serwer dla e-commerce?

Niewątpliwie e-commerce z dodatkowego stał się podstawowym kanałem sprzedaży dla wielu firm. Zaczynasz sprzedawać w sieci? Postawiłeś na rozwiązanie WooCommerce? Lista pobrań tego pluginu, tylko w 2021 roku robi wrażenie. Zanotowano, aż 82 miliony rejestracji.[1] Bogata funkcjonalność i możliwość integracji, sprawia, że platforma ta jest solidną podstawą dla rozpoczęcia sprzedaży internetowej. Zanim jednak Twój internetowy sklep będzie sprzedawał, potrzebujesz przygotować odpowiednie zaplecze technologiczne, w tym serwer.

Tutaj musisz pamiętać, że e-commercy są znacznie bardziej wymagające pod kątem infrastruktury. To oznacza, że nie każdy serwer jest na to wyzwanie wystarczająco przygotowany. Owszem, podstawowe parametry niezbędne do uruchomienia sklepu znajdziesz w standardowym hostingu współdzielonym. Znaczenia nabiera jednak tutaj inny aspekt, którego nie powinniśmy pomijać. Nie chodzi tylko o to, żeby strona była dostępna, ale żeby sprzedawała, prawda? Tutaj pod lupę musimy wziąć parametry związane z jej wydajnością i szybkością. Poprzez wydajność sklepu internetowego rozumiemy gotowość strony do przyjęcia ruchu, czyli możliwość podejmowania aktywności przez użytkowników w tym samym czasie. Szybkość, to parametr oceniający czas, w którym zasoby strony zostaną w pełni wyświetlone.

Serwer VPS skonfigurowany pod WooCommerce

To, jaki serwer wybierzesz dla swojego sklepu WooCommerce ma znaczenie na jego szybkość, a w konsekwencji na konwersje.

Wybierając serwer dla swojego e-sklepu, zależy Ci, aby jego parametry wspomogły wydajność i bezpieczeństwo oraz integrowały prognozy rozwoju i sezonowych intensyfikacji ruchu. Rozwiązaniem, które doceniają właściciele e-commerce jest połączenie elastyczności, swobody działania i bezpieczeństwa. W tym miejscu warto bliżej przyjrzeć się możliwościom serwerów VPS WooCommerce.

Serwer VPS, czyli serwer wirtualny jest jednym z zasobów fizycznej części serwera.
VPS tworzy wirtualne środowisko, które imituje serwer dedykowany na którym utrzymujesz serwer i wszystkie jego zasoby dla siebie. Oznacza to, że do dyspozycji masz określone zasoby serwera dedykowanego, czyli tzw. wirtualny serwer prywatny. Nie współdzielisz ich
z innymi, jak ma to miejsce w przypadku serwera współdzielonego, potocznie nazywanego hostingiem. Z serwerów VPS często korzystają duże sklepy internetowe, które szukają komfortowego i wydajnego środowiska do testowania aplikacji oraz rozwoju usług.

Poszukując rozwiązania dla swojego sklepu, znajdziesz na rynku serwery VPS WooCommerce. To dedykowane rozwiązania, zawierające konfigurację napisaną pod skrypt WordPress + WooCommerce. 

Wybierasz odpowiednią konfigurację sprzętową

W zależności na jakim etapie rozwoju sklepu jesteś, wybierasz odpowiednie parametry maszyny. Te zazwyczaj w serwerach VPS znajdziesz w różnych - w zależności od rozbudowania e-sklepu - wariantach (planach). Wybierając serwer VPS dla WooCommerce powinieneś zwrócić uwagę na:

  • rodzaj dysku i jego powierzchnię, serwer pod WooCommerce powinien pracować na ultra szybkich dyskach SSD,
  • rodzaj procesora oraz liczbę rdzeni, im więcej rdzeni posiada, tym więcej operacji jest w stanie wykonać jednocześnie,
  • Ilość pamięci RAM, to miejsce dostępne na przechowywanie tymczasowych informacji. 2 GB RAM to absolutne minimum,
  • częstotliwość wykonywania backupu, to bufor bezpieczeństwa na wypadek niespodziewanej awarii,
  • wartość wskaźnika TTFB (Time To First Byte), określającego niezbędny czas pomiędzy wysłaniem żądania do serwera, aż po odebranie pierwszych bajtów danych,
  • zwróć uwagę na obecność technologii Varnish i Redis. Ta pierwsza zmniejsza obciążenie serwera i skraca czas odpowiedzi serwera. Redis natomiast to pamięć podręczna, która skraca czas reakcji aplikacji, tym samym przyspieszając ładowanie się strony. 

Zwróć również uwagę na aktualność wersji PHP i MySQL. Tylko bieżące wersje posiadają wsparcie producentów i zawierają wszystkie niezbędne poprawki związane z bezpieczeństwem.

Skalujesz zasoby według sezonowych potrzeb bez migracji

W branży e-commerce można zaobserwować wzmożony okres ruchu. Black Friday, okres świąteczny. Wtedy Twój sklep na WooCommerce może notować wzmożony ruch. Warto wcześniej zabezpieczyć się na tę okoliczność i zapewnić pełny, szybki dostęp do Twojego sklepu www. Usługodawcy proponują bezpieczne skalowanie bez konieczności migracji. 

Załóżmy sytuację, że przygotowałeś kusząca ofertę na Black Friday. Twój sklep będzie notował 10-krotny wzrost odwiedzin. Co na to serwer? Musisz pamiętać, że gotowość przyjęcia wzmożonego ruchu to jedna z fundamentalnych zasad, zanim taką ofertę odpalisz na swojej stronie.

Tradycyjna migracja wyglądałaby tak, że pliki strony musiałby zostać przeniesione na nową maszynę. To często wiąże się z dodatkową pracą i przerwą w działaniu usług. Natomiast wybierając serwer VPS z możliwością skalowania, otrzymujesz wirtualne zasoby, które możesz zwiększać i zmniejszać, w zależności od obserwowanego ruchu. Parametry możesz dostosowywać do zmieniających się potrzeb biznesowych. Co ważne, skalowalność nie wiąże się z przerwą w działaniu usług, serwer działa bez zakłóceń, a Twoja strona www jest dostępna.

Dbasz o zgodność z Core Web Vitals

Core Web Vitals, to zestaw czynników, ogłoszony przez Google w 2020 roku, a od sierpnia ubiegłego roku stał się sygnałem dla rankingu wyszukiwania, mającym wpływ na pozycję strony. Sprawdź i porównaj jak sobie radzi z tym firma hostingowa.
Uprzedzamy pytanie - tak serwer ma wpływ na szybkość strony. To nie tylko kod i optymalizacja zasobów strony. Dlaczego to takie ważne? Szybkość jest jednym z czynników wpływających na konwersję. Google mówi jasno, jeśli Twoja strona nie otworzy się w ciągu 3 sekund, blisko połowa osób zwyczajnie ją opuści. Wcześniej wspomniana technologia Redis i Varnish pozwala znacznie skrócić czas odpowiedzi serwera i przyspieszyć pracę Twojego e-sklepu. 

Zapewniasz całodobowe wsparcie

Niespodziewane sytuacje mogą zdarzyć się niezależnie od usługi. Zakłócenia związane z awarią sprzętu bądź programu mogą skutecznie zdezorganizować działanie Twojego sklepu na WooCommerce. 

Przy wyborze serwera, warto sprawdzić wcześniej jaką formę wsparcia oferuje dana firma hostingowa. Najkorzystniejszą formą jest oczywiście całodobowe wsparcie. Usługodawcy również oferują serwer VPS WooCommerce z administracją. Oznacza to, że zyskujesz pełne wsparcie nad zarządzaniem i opieką Twoim serwerem. A Twój sklep na WooCommerce jest pod stałą opieką techniczną. To administratorzy czuwają nad prawidłowym działaniem sprzętu, zarządzaniem oraz reagowaniem na ewentualne anomalie. Wygodne, prawda? Dodatkowo, zwróć uwagę przy wyborze serwera na dostępność pomocy technicznej. Najkorzystniejsze będzie oczywiście całodobowe wsparcie administracyjne, czyli możliwość skontaktowania się z dostawcą usług i natychmiastowa reakcja na wypadek awarii sprzętowej czy programowej.

Podsumowując, Wkraczasz do świata e-commerce. Opracowałeś projekt swojego sklepu, wybrałeś platformę, teraz szukasz serwera skrojonego pod Twój sklep na WooCommerce. Serwer VPS, integruje potrzeby stawiane e-commerce. Dzięki skalowalności rozwiązania, możesz manewrować jego zasobami bez konieczności migracji. Rozwiązania dedykowane pod skrypt WordPress i WooCommerce dodatkowo, pozwalają osiągnąć dobre wyniki dla parametrów Core Web Vitals, mających znaczenie dla Google, podczas analizy szybkości i wydajności Twojej www.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry