Przegrzewający się router to problem doskonale znany wielu użytkownikom tych urządzeń. Bardzo ciepła obudowa routera sugeruje, że jest on nadmiernie obciążony lub popełniono podstawowe błędy na etapie wyboru miejsca podłączenia sprzętu. O tym, że router się przegrzewa zwykle świadczy fakt, iż trzeba go regularnie schładzać poprzez odłączenie od sieci na kilkanaście sekund. Sprawdź, jak temu zapobiegać.
Wybierz odpowiednie miejsce na router
Routera nie stawiamy w miejscu, w którym jest narażony na bezpośrednie działanie ciepła i padanie promieni słonecznych, a więc z dala od: okien, grzejników, lodówki, piekarnika, mikrofalówki, suszarki elektrycznej czy podgrzewacza wody.
Nie chowaj routera w szafce
Wiele osób popełnia ten błąd, głównie ze względów estetycznych, a później dziwi się, że router po dotknięciu obudowy niemal parzy. Urządzenie musi stać w takim miejscu, aby mogło je swobodnie opływać powietrze. Ewentualnie dopuszczalne są szafy typu RACK z otworami wentylacyjnymi.
Zapewnij dodatkowe chłodzenie w upalne dni
Jeśli latem w pomieszczeniu, w którym pracuje router, utrzymują się bardzo wysokie temperatury, to dobrze będzie pomyśleć o zastosowaniu dodatkowego chłodzenia – na przykład w postaci wiatraka skierowanego prosto na router.
Dbaj o czystość routera
Router, jak każde inne urządzenie w domu, z czasem się brudzi, osadza się na nim kurz, który może wnikać w otwory wentylacyjne i blokować wymianę powietrza. Dlatego raz na 2-3 miesiące dokładnie wyczyść router, na przykład przy pomocy odkurzacza czy sprężonego powietrza.
Staraj się korzystać z Internetu „po kablu”
Na nagrzewanie się routera duży wpływ ma to, ile urządzeń jednocześnie korzysta z sieci Wi-Fi. Jeśli więc masz taką możliwość, to staraj się podłączyć większość domowych sprzętów do Internetu za pośrednictwem kabla sieciowego, a z Wi-Fi korzystać tylko na urządzeniach mobilnych.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.