Data wpisu: 16.10.2023

Jak wyczyścić klawiaturę mechaniczną?

Klawiatura mechaniczna to podstawowe narzędzie pracy zawodowych twórców treści, ale też programistów czy po prostu osób pracujących przy komputerze. Jest o wiele trwalsza i wygodniejsza w obsłudze w porównaniu z klawiaturą membranową. Należy natomiast pamiętać, że o „mechanika” trzeba dbać, przede wszystkim regularnie czyszcząc taką klawiaturę. Jak to zrobić? Zapraszamy po kilka wskazówek.

Najpierw usuń luźne zabrudzenia

W tym celu wystarczy odwrócić klawiaturę przyciskami do dołu i delikatnie nią potrząsnąć. Już na tym etapie przekonasz się, jak potrzebne jest dokładne czyszczenie Twojego narzędzia pracy. Na stole lub biurku pojawi się mnóstwo włosów, paproszków, okruchów etc.

Wyjmij wszystkie klawisze

Wielką zaletą klawiatury mechanicznej jest możliwość zdemontowania klawiszy. Oczywiście zrób to tak, aby później ponownie zamontować klawisze zgodnie z kolejnością.

Odkurzanie

Po pozbyciu się klawiszy możesz odkurzyć podstawę klawiatury, do czego przyda się ręczny odkurzacz. W ten sposób usuniesz największe zabrudzenia. Uważaj natomiast, aby nie uszkodzić właściwych klawiszy.

Sprężone powietrze + miękka szczoteczka

Najbardziej uporczywe zabrudzenia możesz usunąć przy pomocy sprężonego powietrza oraz szczoteczki, którą dostaniesz się do zakamarków. Następnie ponownie sięgnij po odkurzacz – klawiatura będzie już wystarczająco czysta i gotowa do pracy.

Jak często czyścić klawiaturę mechaniczną?

Nie ma tutaj żadnej sztywnej reguły. Przyjmuje się jednak, że same klawisze z zewnątrz powinno się przecierać kilka razy w tygodniu. Opisane czyszczenie klawiatury warto natomiast przeprowadzić raz w miesiącu lub najrzadziej raz na kwartał.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry