Data wpisu: 12.06.2023

Szafy serwerowe – zastosowanie, rodzaje i funkcjonalność

Szafa serwerowa to niezbędny element wyposażenia każdej serwerowni. Tego typu produkty oferują liczne funkcjonalności, dzięki którym można ułatwić i lepiej zorganizować codzienne użytkowanie sprzętu IT. Ich główne zastosowanie to przede wszystkim uporządkowanie przestrzeni, w której znajdują się poszczególne urządzenia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat szaf serwerowych?

Czym są szafy serwerowe?

Szafy serwerowe to w zasadzie specjalnie zaprojektowane obudowy, które służą do przechowywania i ochrony sprzętu – serwerów, przełączników sieciowych, urządzeń pamięci sieciowej i innych produktów. Ich konstrukcja powinna zapewniać optymalne warunki do pracy elektroniki, a także fizyczną ochronę urządzeń. Do tego istotne są kwestie takie jak wentylacja, chłodzenie, organizacja, zarządzanie sprzętem oraz wsparcie dla skalowalności.

Szafy serwerowe – charakterystyka

Praktycznie wszystkie dostępne obecnie szafy serwerowe mają standardową szerokość montażową, zgodną z normą EIA-310-D. Wartość tego wymiaru wynosi 19 cali, czyli 48,26 cm, z kolei szerokość zewnętrzna to z reguły 60 cm lub 80 cm. Wysokość również jest unormowana – w tym przypadku stosuje się jednostkę „U” (od ang. „unit”). Jej gabaryty odpowiadają wymiarom jednego slotu na urządzenie, który zajmuje dokładnie 44,45 mm (1 i 3/4 cala). W zależności od wybranego modelu szafa może charakteryzować się różną wysokością; najczęściej spotykane warianty mają wymiary od 12U do 47U.

Warto zwrócić uwagę również na samą budowę szafy serwerowej. Na rynku można znaleźć produkty z drzwiami tylnymi lub bez nich – ponadto mogą one być perforowane, by zapewnić lepszy obieg powietrza. Materiałem konstrukcyjnym jest zazwyczaj stal, która gwarantuje niezbędną trwałość i ochronę. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie wzmocnienie drzwi i ścian, aby skutecznie chronić sprzęt IT przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Rodzaje szaf serwerowych

Ze względu na różne wymagania dotyczące infrastruktury serwerowej producenci oferują kilka rodzajów takiego wyposażenia. Warto zapoznać się z charakterystyką każdego z nich, by móc podjąć odpowiednią decyzję i dostosować swój wybór do potrzeb oraz możliwości. Wśród najpopularniejszych typów szaf serwerowych znajdują się szafy wolnostojące, rack, tower, mikro i do montażu naściennego.

  • Szafy wolnostojące – samodzielne obudowy o stosunkowo dużych rozmiarach, umieszczane na podłodze. Są najczęściej stosowane w dużych organizacjach, gdzie istnieje potrzeba korzystania z najbardziej zaawansowanych rozwiązań serwerowych.
  • Szafy rack – jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów szaf serwerowych, którego popularność wynika głównie z uniwersalnego zastosowania. Szafa rack ma postać prostej, metalowej konstrukcji, umożliwiającej przechowywanie urządzeń w znormalizowanych rozmiarach Rack Unit (44,45 mm). Jedną z największych zalet takich produktów jest modułowa konstrukcja, dzięki której można łatwo rozbudować szafę w zależności od aktualnych potrzeb.
  • Szafy tower – swoim wyglądem przypominają tradycyjne komputery stacjonarne; są wyposażone w samodzielną obudowę, którą można umieścić na podłodze. Ich najważniejsze zalety to kompaktowe wymiary, uniwersalność oraz łatwość w montażu, obsłudze i konserwacji.
  • Szady mikro – najmniejsze szafy serwerowe. Ze względu na niewielkie wymiary mogą znaleźć się nawet na biurku. Jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie w małych biurach, które korzystają z ograniczonej liczby urządzeń.
  • Szafy do naściennego montażu – przeznaczone do małych pomieszczeń, z reguły mniejsze niż szafy wolnostojące. Muszą być wyposażone w specjalne uchwyty, które zapewniają bezpieczeństwo sprzętu.

Zastosowanie szaf serwerowych

Szafy serwerowe mają bardzo szerokie zastosowanie – z takimi produktami można się spotkać w praktycznie każdym środowisku informatycznym i sieciowym. Do najważniejszych obszarów, w których powszechnie wykorzystuje się tego typu rozwiązania, należą centra danych. Tego typu obiekty mają kluczowe znaczenie dla dużych przedsiębiorstw, dostawców usług chmurowych i hostingowych, a także innych organizacji, które wymagają dostępu do dużej mocy obliczeniowej lub przestrzeni na przechowywanie danych. Wśród innych zastosowań szaf serwerowych można wskazać środowiska korporacyjne, sieci telekomunikacyjne, instytucje edukacyjne, laboratoria badawcze i organizacje non-profit. Szafy IT są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba centralnego przechowywania, zarządzania i ochrony sprzętu serwerowego oraz danych.

Polecamy szafy serwerowe dostepne na stronie: www.gigaserwer.pl/szafy-serwerowe,75/29

 


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry