Data wpisu: 14.12.2018

Hosting w wariancie ekonomicznym: kiedy warto się na niego zdecydować?

Usługi hostingowe są oferowane w bardzo szerokim przedziale cenowym. Większość firm dostosowuje cenniki do ofert konkurencji, szukając swojej przewagi w jakości obsługi oraz bezpieczeństwie danych powierzonych przez klientów. Podstawowy pakiet hostingu, nazywany często hostingiem ekonomicznym, jest przeznaczony dla najmniej wymagających i w niektórych przypadkach może być rozsądnym wyborem. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Hosting ekonomiczny, czyli jaki?

Słowo „ekonomiczny” zdradza wiele na temat parametrów tej usługi. Nie należy się tutaj oczywiście spodziewać jakichś fajerwerków. Dostawca udostępni Ci bardzo podstawowy pakiet, który obejmuje mocno ograniczoną przestrzeń dyskową oraz transfer danych. Z reguły możesz liczyć na niewielką ilość miejsca na serwerze i inne ograniczenia wynikające z niskiej ceny. Mało w pakiecie? Oczywiście, że tak, ale w zamian nie będziesz ponosić wysokich kosztów.

W praktyce nawet tak niewielkie pakiety mogą się okazać w zupełności wystarczające, jednak tylko pod warunkiem, że rzeczywiście mówimy tutaj o mało wymagającym kliencie. Wbrew pozorom hosting ekonomiczny nie jest najchętniej wybieraną usługą, ponieważ współczesne strony internetowe, a już szczególnie e-sklepy, potrafią generować znacznie większe transfery danych lub generować większe obciążenie serwera.

Klienci nie chcą więc ryzykować, że w krytycznym momencie (np. w okresie trwania promocji w sklepie), strona nagle przestanie działać lub – co gorsza – dostawca usługi zacznie naliczać wysokie opłaty za przekroczenie limitów.

Kiedy ma to sens?

Hosting w wariancie ekonomicznym to dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy zamierzają umieścić na serwerze bardzo lekką stronę i nie planują jej rozbudowywać. Najczęściej chodzi tutaj o proste wizytówki lub strony statyczne, niewykorzystujące zaawansowanych elementów graficznych oraz pozbawione modułu aktualności/bloga. Wówczas na serwerze powinno jeszcze zostać trochę miejsca na kilka firmowych skrzynek e-mail, ale tylko przy założeniu, że ich użytkownicy będą regularnie usuwać stare wiadomości.

Podstawowa usługa hostingowa nie nadaje się natomiast dla właścicieli sklepów internetowych, portali oraz rozbudowanych stron, które w założeniu będą stale aktualizowane np. o nowe treści. W takiej sytuacji prędzej czy później dojdzie do przekroczenia narzuconego limitu pojemności lub transferu. Początkowa oszczędność stanie się więc przyczyną poważnych problemów.

Jeśli nie wiesz, na jaki pakiet usługi hostingowej się zdecydować, to najlepiej będzie po prostu zapytać o to fachowców. Dostawca hostingu powinien udzielić Ci rzetelnej porady w tym zakresie. Decydując się na podstawowy pakiet zawsze pamiętaj, aby sprawdzić, co się stanie w momencie przekroczenia transferu i jak szybko dostawca gwarantuje wysłanie stosownego ostrzeżenia.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry