Data wpisu: 07.08.2017

Wybierasz dostawcę hostingu? Sprawdź, o co warto go zapytać!

Usługi hostingowe są dziś produktem pierwszej potrzeby dla zdecydowanej większości przedsiębiorców. Pytanie nie brzmi już: czy muszę wykupić miejsce na serwerze?, ale: jakiego dostawcę hostingu wybrać? Wybór jest ogromny, bo w tej branży panuje duża konkurencja. Na pierwszy rzut oka oferty dostawców niemal niczym się od siebie nie różnią, ale diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Zanim więc podpiszesz umowę z wybraną firmą, koniecznie zadaj jej kilka ważnych pytań.

Opłata w drugim i kolejnym roku obowiązywania umowy

Na pewno wielokrotnie spotkałeś się z reklamami dostawców hostingu, które obiecywały zakup miejsca na serwerze za 1 zł netto. Tak, to prawda, taka cena jest możliwa, ale WYŁĄCZNIE w pierwszym roku obowiązywania umowy. Kolejne opłaty zawsze są znacznie wyższe i z reguły mniej atrakcyjne, niż te oferowane przez konkurencyjne firmy.

Dostawcy wabiący klientów takimi promocjami wychodzą ze słusznego założenia, że firmie, która już raz umieści swoje zasoby na serwerze, nie będzie się później chciało przenosić wszystkiego gdzieś indziej, dlatego zgodzi się na o wiele wyższą opłatę w drugim i kolejnym roku obowiązywania umowy. Koniecznie więc zapytaj oferenta o ten „szczegół”.

Limity

Tu od razu zaznaczymy, że nie masz co liczyć na znalezienie usługi hostingowej bez żadnych limitów, bo takiej po prostu nie ma. Każdy dostawca ustala jakieś limity i teraz stawka toczy się o to, jak bardzo dotkliwe mogą być one dla klienta. Jeśli dostawca uczciwie informuje o opłatach za przekroczenie limitu, to nie ma problemu – wystarczy wybrać realny pakiet, który będzie wystarczający dla Twojego biznesu.

Uważaj natomiast na podejrzanie tanie oferty, które w dodatku skrzętnie ukrywają kwestię opłat za przekroczenie limitu. Niemal na pewno okaże się, że poniesiesz bardzo wysoki koszt za dodatkowe miejsce na serwerze czy transfer.

Lokalizacja serwera

To ważna kwestia dla osób, które mogą sobie nie życzyć, aby ich dane były przechowywane na zagranicznych serwerach. Nie zadowalaj się też odpowiedzią, że serwer jest zlokalizowany „na terenie Europy”, bo to może oznaczać zarówno, że znajduje się w Niemczech (bardzo rygorystyczne zabezpieczenia i ochrona danych osobowych), jak i np. w Albanii.

Jeśli zależy Ci na możliwie najszybszym czasie odpowiedzi serwera i niskich tzw. pingach, to szukaj serwera zlokalizowanego w Polsce. Jednak w większości przypadków w zupełności wystarczający będzie serwer znajdujący się na terytorium Unii Europejskiej (koniecznie dopytaj, w jakim kraju).

Częstotliwość wykonywania backupu

Dostawca hostingu musi wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Twoich danych. Jednak zakres jego obowiązków jest ściśle uzależniony od jakości świadczonej usługi. Dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie zapytaj, jak często jest wykonywany backup danych i z jakiej metody korzysta firma. Sprawdź również, jak długo są przechowywane pliki.

Rada

Niezależnie od zapewnień dostawcy hostingu staraj się przeprowadzać backup we własnym zakresie, np. w chmurze.

Pozostałe istotne parametry, jak chociażby przepustowość łącza, muszą być wyraźnie wyszczególnione w ofercie. Jeśli dostawca hostingu cokolwiek ukrywa lub wymijająco odpowiada na powyższe pytania, to miej do niego bardzo ograniczone zaufanie.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry