Data wpisu: 25.05.2021

Przeczytaj zanim udostępnisz. Facebook testuje ciekawe rozwiązanie

Pewnie każdemu z nas zdarzyło się udostępnić na Facebooku jakiś post, którego dokładnie nie przeczytaliśmy, a później trochę wstydziliśmy się, że nasi znajomi go zobaczą. Facebook właśnie rusza z testami narzędzia, które ma zapobiegać tego typu sytuacjom. Głównym celem jest walka z fake newsami, które dosłownie zalewają najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie.

Facebook poprosi Cię o przeczytanie postu

Nowe narzędzie, o ile oczywiście zostanie faktycznie uruchomione, ma powstrzymywać użytkowników Facebooka przed bezrefleksyjnym udostępnianiem treści. Założenie jest proste: w momencie, gdy klikniesz w przycisk „Udostępnij”, algorytm wyświetli Ci komunikat z prośbą o dokładne przeczytanie tego postu. Będziesz mógł ją zignorować, natomiast zakładamy, że taka prewencja powinna być dość skuteczna i rzeczywiście skłonić dużą część użytkowników do dokładnego sprawdzania, co podają dalej.

Facebook na ten moment deklaruje, że nie będzie systemowo blokować możliwości udostępniania postów, których treść mogłaby zostać oceniona przez algorytm, jako niewiarygodna, szerząca dezinformację czy jawnie fałszywa. Nadal wszystko ma być w rękach samych użytkowników.

Testy nowej funkcji dopiero się rozpoczęły i bierze w nich udział wybrana grupa osób. Facebook nie ujawnia, kiedy zakończy się ten etap oraz kiedy ewentualnie możemy się spodziewać wdrożenia opisanego rozwiązania na stałe.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry