Data wpisu: 29.10.2015

Spoty promocyjne video – świetny sposób na dotarcie do klientów

Włączamy telewizję. Czekamy na najbliższy blok reklamowy (lub od razu na niego trafiamy). Już po kilku chwilach możemy odnieść wrażenie, że spoty reklamowe emitowane w telewizji są  najchętniej wykorzystywanym sposobem promocji wśród polskich firm. Nic bardziej mylnego. Okazuje, że własne reklamówki video lub spoty promocyjne ma mniej niż 5% rodzimych przedsiębiorstw. Gdybyśmy dokładnie prześwietlili reklamy telewizyjne, to z łatwością dostrzeglibyśmy, że promują one głównie zagraniczne koncerny. Dlaczego polskie firmy nie inwestują w segment video? Dlaczego powinny zacząć?

Wysokie koszty? Tylko w teorii

Głównym hamulcem, który powstrzymuje polskich przedsiębiorców przed wykorzystaniem spotów promocyjnych video, jest obawa przed bardzo wysokimi kosztami. Tymczasem nie jest to prawda i aż dziwi fakt, że bez zawahania wydajemy kilka tysięcy złotych na np. przygotowanie filmu z wesela, a taka sama kwota jest dla nas zbyt dużą barierą w przypadku inwestycji firmowej.

Pamiętajmy, że spoty video nie są wykorzystywane tylko w telewizji, gdzie faktycznie powinny prezentować sobą najwyższą jakość. W dobie Internetu i jego niesamowitej ekspansji sieć staje się dużo ważniejszym polem, gdzie warto umieścić swoją reklamówkę czy filmik promocyjny – w dodatku  zrobimy to w większości sytuacji zupełnie za darmo np. korzystając z portalu YouTube. Każdego dnia na całym świecie odtwarzanych są miliony filmów zamieszczonych online – w tym także tych promujących konkretne marki.

Jeśli więc założymy, że produkcja niezłego spotu promocyjnego video będzie kosztować 4-5 tysięcy złotych, za jego zamieszczenie w sieci nie zapłacimy ani złotówki (wykorzystamy YouTube i oczywiście firmową stronę www oraz social media i blog), to otrzymamy rewelacyjny stosunek kosztu do spodziewanego efektu. Filmy emitowane w sieci dużo łatwiej docierają do potencjalnych klientów, którym często nie chce się czytać tekstu, ale atrakcyjne video chętnie obejrzą. W dodatku przekaz płynący z filmu łatwiej zapada w pamięć.

Dlaczego warto mieć spot promocyjny video dla swojej firmy? 3 argumenty

Mimo, że nadal niewiele firm z tego narzędzia korzysta, to zainteresowanie spotami promocyjnymi video lub szerzej filmami korporacyjnymi bardzo w ostatnich miesiącach rośnie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że firmy dostrzegły, jak ogromny potencjał tkwi w atrakcyjnej treści zamieszczanej w sieci – może nią przecież być nie tylko tekst na blogu czy infografika, ale także właśnie film. Wykorzystują to póki co głównie korporacje tworząc zarówno spoty poważne, jak i o potencjale viralowym, ale mniejsi przedsiębiorcy także intensywnie zaczynają się tematem interesować.

Mają ku temu przynajmniej 3 powody:

  1. Prestiż – posiadanie własnego filmu promocyjnego jest bardzo dobrze odbierane zarówno przez klientów, jak i inne firmy z branży, które mogą stać się naszymi kontrahentami. Świadczy o tym, że firma poszerza swoje reklamowe horyzonty, ma wizję rozwoju, jest nowoczesna, a także... dobrze sobie radzi, bo produkcja takiego filmu większości kojarzy się z potężnymi kosztami.
  2. Łatwiejsze skupienie uwagi odbiorców – film promocyjny dużo lepiej angażuje tych, którzy go oglądają. Tworząc go w sposób sugestywny, podkreślając w nim najsilniejsze cechy swojej firmy czy oferty, mamy pewność, że odbiorca właśnie to zapamięta, a zatem właśnie z tym nasz biznes będzie mu się kojarzył. Ważne jest jednak, aby film nie był sztampowy, bo wówczas obejrzą go tylko osoby realnie zainteresowane naszą ofertą, a nam przecież zależy na poszerzeniu grona klientów z wykorzystaniem Internetu.
  3. Mnóstwo opcji wykorzystania filmu – to wielka siła tego narzędzia. Film promocyjny przede wszystkim zamieszczamy w sieci, przynajmniej na własnej stronie www oraz na YouTube czy Vimeo. Na tym jednak nie poprzestajemy. Film odtwarzany na telewizorze będzie znakomitym elementem ubarwiającym nasze stoisko targowe (z pewnością bardziej przyciągnie zwiedzających niż zwykłe, drukowane oferty w teczkach). Możemy go wykorzystać do reklamy na miejskim telebimach. Można go także umieścić na pendrivie lub nagrać na płytę DVD i wręczać klientom oraz kontrahentom. Opcji jest mnóstwo.

Spoty promocyjne video i filmy korporacyjne będą coraz częściej wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców, bo cena ich produkcji nie jest już tak wysoka, jak może się wydawać, nie brakuje też wysokiej klasy firm specjalizujących się w ich produkcji. W czasach, gdy dotarcie do klientów z jakimkolwiek przekazem reklamowym jest zadaniem wręcz karkołomnym, warto stawiać na rozwiązania, które bardzo nam je ułatwiają.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry