Data wpisu: 08.03.2015

Wszyscy korzystają z Internetu?

Wszyscy korzystają z Internetu? Nieprawda! Jest nas mniejszość

Wydawać by się mogło (a niektórzy są nawet o tym święcie przekonani), że dostęp do Internetu ma każdy. To oczywiście nieprawda, a najnowszy raport na ten temat pokazuje wręcz, że większość mieszkańców naszej planety o Google, Facebooku czy Twitterze mogła co najwyżej usłyszeć w telewizji.

Nawet mniej niż połowa w sieci

Z danych przygotowanych przez Internet.org wynika, że regularny dostęp do Internetu ma tylko niecałych 40% mieszkańców Ziemi. Prawdę tę odsłania raport “State of Connectivity: A Report on Global Internet Acces”. Internet.org jest światową inicjatywą na rzecz powszechnego dostępu do sieci, powołaną przez Facebooka i kilku gigantów rynku elektronicznego, m.in. Samsunga czy Microsoft.

Dokument dokładnie pokazuje, że regularnie lub sporadycznie z Internetu korzystają około 3 miliardy mieszkańców Ziemi. 37,9% ludzi na naszej planecie przynajmniej raz w roku loguje się do sieci. Współczynnik ten tworzą kraje rozwinięte (wkład 76,2%) i rozwijające się (29,8%).

Bogate kraje oplecione siecią

Z raportu jasno wynika (co jest dość oczywiste), że najbardziej powszechny dostęp do Internetu mają mieszkańcy Ameryki Północnej. Z sieci korzysta tu aż 84,4% ludzi. Współczynnik ten znacznie spada w Europie i Centralnej Azji (do poziomu 65,4%), a zdecydowanie najgorzej wypadają tu mieszkańcy saharyjskich rejonów Afryki (16,9%) i Południowej Azji (13,7%). Podrzucimy to zestawienie naszym kolegom, którzy marzą o pracy zdalnej w Tajlandii.

Jednocześnie raport pokazuje, że te statystyki nie będą się dynamicznie poprawiać, ponieważ generalne tempo rozwoju sieci na naszej planecie w 2014 roku wyniosło zaledwie 6,6%. Dla porównania w 2010 roku było to blisko 15%. Do 2019 roku raczej nie uda się więc podłączyć do sieci 4 miliardów mieszkańców Ziemi.

Dlaczego Internet tak wolno się rozprzestrzenia?

Powody są oczywiste i są to głównie problemy technologiczne. Wiele krajów ma kłopot z budową odpowiedniej infrastruktury, która wydaje się być zbytkiem przy innych problemach trapiących lokalne społeczeństwa.

Szansą może być jednak Internet mobilny. Raport pokazuje, że w jego zasięgu jest nawet 90% mieszkańców Ziemi. Dlaczego więc z niego nie korzystają? Przeszkodą okazują się być rzecz jasna pieniądze (w zasadzie ich brak) oraz niewielki poziom wiedzy na temat tej technologii.

Raport uwzględnił również kwestię związaną z siłą nabywczą, która bywa największą przeszkodą w dostępie do Internetu. Okazuje się, na stały kontakt z siecią stać około połowę populacji – dotyczy to limitu danych o wielkości 250 MB. Aż 90% mogłoby sobie natomiast pozwolić na Internet z limitem 20 MB, ale to oczywiście zbyt mało, aby w pełni wykorzystywać możliwości sieci.

Na końcu raport Internet.org wymienia jeszcze jedną przeszkodę na drodze do upowszechnienia dostępu do sieci na Ziemi. Jest nią bariera językowa. Wielu mieszkańców nie ma bowiem szans na otrzymanie odpowiedniej ilości programów i aplikacji stworzonych w ich języku ojczystym.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry