Bezpieczeństwo w Internecie jest jednym z wiodących tematów i wszyscy powinniśmy mieć świadomość, jak wiele zagrożeń czai się w sieci. Ofiarą cyberprzestępców czy złośliwego oprogramowania mogą paść wszyscy: rządy, wielkie firmy, małe przedsiębiorstwa i zwykły Kowalski. Dlatego dziś jednym z kluczowych elementów odpowiedzialności w biznesie jest zabezpieczenie swojej firmowej strony internetowej prawidłowym certyfikatem SSL. Nie wiesz, gdzie go kupić? Nasz poradnik ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.
Twoje wejście na stronę internetową firmy X oznacza wymianę informacji. Jeśli witryna jest zabezpieczona certyfikatem SSL, to Ty, jako wnioskodawca, otrzymasz informację od wystawcy certyfikatu, że dana strona jest bezpieczna, nie została zhakowana, nikt się pod nią nie podszywa. To swoisty rodzaj cyfrowej gwarancji.
Oczywiście wszystko odbywa się w mgnieniu oka i bez Twojego udziału. Jedynym widocznym potwierdzeniem faktu korzystania z bezpiecznego połączenia jest ikonka zielonej kłódki pojawiająca się w pasku przeglądarki, obok adresu strony, z adnotacją „Bezpieczna”. Obecnie Google coraz częściej ostrzega przed stronami, które nie posiadają certyfikatu SSL.
Korzystanie z takiego połączenia oznacza, że wszystkie dane, którymi dzielisz się z właścicielem strony, są chronione. Mowa tutaj chociażby o Twoim adresie IP, danych karty kredytowej, loginie, haśle itd. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia użytkowników, którzy chcą mieć pewność, że wejście na stronę nie skończy się dla nich np. utratą pieniędzy czy tożsamości internetowej.
Pamiętaj!
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to zabezpieczając swoją stronę certyfikatem SSL inwestujesz w wiarygodny wizerunek biznesu i zaufanie ze strony klientów.
Sprawa teoretycznie wydaje się być prosta. W sieci nie brakuje ofert pośredników, którzy proponują sprzedaż certyfikatów SSL w bardzo atrakcyjnej cenie, nawet za kilkanaście złotych rocznie. Trzeba jednak mieć świadomość, że są to certyfikaty podstawowe, wystawione przez lokalnego dostawcę. W dodatku po zakupie cała procedura związana z implementacją spadnie na właściciela. Jeśli nie jesteś biegły w sprawach informatycznych, to odpuść sobie takie rozwiązanie.
Znacznie korzystniej jest skorzystać z opcji zakupu certyfikatu SSL lepszej klasy w firmie, która od razu zaoferuje implementację na serwerze, przeprowadzi weryfikację domeny oraz podpowie wybór najlepszego rozwiązania w ramach dostępnego budżetu. Czyli: all inclusive.
Przede wszystkim pamiętaj, aby przy wyborze certyfikatu czy oferty pakietowej nie kierować się wyłącznie kryterium niskiej ceny. Ona zawsze z czegoś wynika – najczęściej z niskiej jakości certyfikatu lub niefachowej, nierzetelnej obsługi. Biorąc pod uwagę, że mówimy tutaj o kwotach rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych ROCZNIE, nie ma sensu silić się na przesadne oszczędności.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.