Data wpisu: 13.06.2018

Myślisz, że nie musisz się przejmować cyberbezpieczeństwem? Ten raport wyprowadzi Cię z błędu

Problem bezpieczeństwa w sieci, a raczej jego braku, to nie zwykły wymysł mediów. Zagrożenie ze strony hakerów jest ogromne, z czego musisz sobie jak najszybciej zdać sprawę. Jeśli wciąż bagatelizujesz tę kwestię, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Powołujemy się w nim na raport firmy doradczej PwC, którego wyniki są wręcz zatrważające.

Czego dowiadujemy się z raportu PwC?

Raport wykazał, że w 2017 roku aż 65% polskich firm stwierdziło mniejsze lub większe ataki hakerskie na swoje systemy informatyczne. Z kolei 44% przedsiębiorców poniosło z tego tytułu konkretne straty finansowe. Oznacza to, że już ponad połowa rodzimych firm znalazła się na celowniku cyberprzestępców, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach, by wyłudzać okupy lub szkodzić przedsiębiorcom w imię nieuczciwej konkurencji.

Czy nadal twierdzisz, że Twoja firma jest w 100% bezpieczna? To skrajna naiwność. Twoje przedsiębiorstwo także może paść ofiarą cyberataku, w efekcie czego utracisz cenne dane, pieniądze, a przede wszystkim zaufanie klientów. Wyobraź sobie, że pewnego pięknego dnia Twoja strona www zostaje zhakowana. Klienci wchodzą na nią w poszukiwaniu wartościowych informacji o ofercie, a zamiast tego ich oczom ukazują się np. filmy pornograficzne. Byłoby słabo, prawda?

Co możesz (i powinieneś) zrobić?

Przede wszystkim zacznij od zabezpieczenia strony certyfikatem SSL. To już nie jest wybór, ale konieczność. Przypominamy, że od lipca 2018 roku najnowsza wersja przeglądarki Chrome (absolutnego lidera na polskim rynku) będzie ostrzegać użytkowników przed odwiedzaniem stron, które nie korzystają z szyfrowanego protokołu https.

Ponadto koniecznie przyjrzyj się, czy hosting, z którego aktualnie korzystasz, zapewnia Twoim zasobom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie ma serwera, który gwarantowałby 100% ochrony przed hakerami. Dlatego dostawca usługi hostingu ma obowiązek przeprowadzania regularnych backupów danych klienta. Jedni robią to codziennie, inni „jak się przypomni”. Czy naprawdę chcesz korzystać z usług tych drugich?

Oczywiście nie zapomnij również o regularnym aktualizowaniu zabezpieczeń strony internetowej oraz oprogramowania, z którego korzystasz w firmie. Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy firmy, która obejmie opieką Twoje zasoby, a w razie jakiegoś incydentu usunie jego skutki.

Pamiętaj, że podejście do kwestii bezpieczeństwa w sieci jest miarą Twojej biznesowej odpowiedzialności. Jeśli dalej będziesz to bagatelizować, prędzej czy później znajdziesz się w poważnych tarapatach. Wtedy naprawdę będzie boleć…


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry