Data wpisu: 17.02.2025

Aplikacja e-TOLL – jak to właściwie działa?

Kierowcy samochodów i zestawów powyżej 3,5 tony DMC muszą pamiętać, że w Polsce funkcjonuje rozbudowana sieć dróg płatnych, i to poza autostradami. Przejazdy wybranymi odcinkami, na przykład dróg ekspresowych, wiążą się z koniecznością uiszczenia opłaty, co można w pełni zautomatyzować przy pomocy aplikacji mobilnej e-TOLL. Eliminuje to konieczność uiszczania opłat na stacjach paliw czy w innych punktach obsługi, jednocześnie pozwalając uniknąć mandatu za brak opłaty. Wyjaśniamy, jak działa ta aplikacja.

Główne funkcje e-TOLL

Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemami Android i iOS. Jej podstawową funkcją jest automatyczne naliczanie opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Aplikacja umożliwia korzystanie z konta przedpłaty, które po zasileniu pozwala na swobodne poruszanie się płatnymi odcinkami dróg – stosowna opłata jest automatycznie „ściągana” z konta.

Dodatkowo aplikacja oferuje funkcję monitorowania historii przejazdów z ostatnich trzech miesięcy.

System wykorzystuje dane geolokalizacyjne, co pozwala na precyzyjne śledzenie przejazdów. Jest także zintegrowany z funkcją SENT-GEO, umożliwiając monitorowanie przewozu towarów wrażliwych.

Jak zacząć korzystać z e-TOLL?

Zaczynamy od pobrania aplikacji z oficjalnego sklepu Google Play lub App Store. Następnie rejestrujemy się na stronie mojekonto.etoll.gov.pl, tworząc Konto Klienta. Teraz pozostaje powiązać aplikację z urządzeniem mobilnym, którego będziemy używać w podróży.

Najważniejsze jest to, aby kierowca pamiętał o każdorazowym uruchomieniu aplikacji przed rozpoczęciem przejazdu, wybierając opcję „Rozpocznij przejazd”. Po osiągnięciu celu klikamy w „Zakończ przejazd”.

Wygodna aplikacja, ale niepozbawiona wad

Aplikacja e-TOLL to spore udogodnienie nie tylko dla kierowców zawodowych, ale też np. osób okazjonalnie podróżujących zestawem przekraczającym 3,5 tony (np. kierowcy holujący większą przyczepę kempingową). Korzystanie z aplikacji jest bardzo łatwe, można ją zasilić odpowiednią kwotą przed samym przejazdem i uchronić się przed ryzykiem otrzymania wysokiego mandatu.

Nie jest to natomiast rozwiązanie idealne. Kierowcy zgłaszają liczne problemy z działaniem aplikacji, jak np. jej nagłe wyłączenie się czy gubienie sygnału GPS, co może się skończyć nieopłaceniem przejazdu i nałożeniem kary. Ponadto do działania aplikacji potrzebny jest stały, stabilny dostęp do Internetu, a z tym w długiej trasie może być różnie.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry