Data wpisu: 02.05.2024

Czy samochody elektryczne rzeczywiście tak często płoną? To może Cię zaskoczyć

Jednym z koronnych argumentów przeciwko samochodom elektrycznym jest ten dotyczący, rzekomo, zwiększonego ryzyka samozapłonu. Okazuje się jednak, że przeczą temu oficjalne statystyki, a po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Statystyki pożarów: elektryki vs. spalinówki

W 2024 roku w Polsce odnotowano zaledwie sześć pożarów samochodów elektrycznych. Dla porównania, liczba pożarów samochodów spalinowych wyniosła 2640. Co więcej, samochody hybrydowe wydają się palić częściej niż elektryczne, z 13 zdarzeniami w 2021 roku w porównaniu do dwóch zdarzeń z udziałem elektryków.

Oczywiście nie możemy zapominać o skali – pojazdów elektrycznych jest wielokrotnie mniej niż spalinowych. Jednak teoria, że elektryki są szczególnie narażone na zjawisko samozapłonu, wydaje się nie znajdywać potwierdzenia w faktach.

Wyższe koszty i zaangażowanie służb

Chociaż pożary aut EV są rzadsze niż pojazdów spalinowych, to jednak stanowią większe wyzwanie dla służb ratowniczych. Jak wskazują eksperci, gaszenie pożarów pojazdów elektrycznych jest bardziej złożone i kosztowne, wymaga angażowania większej liczby zespołów gaśniczych oraz generuje większe koszty. Ponadto nierozwiązanym problemem pozostaje brak efektywnych metod utylizacji wody użytej do gaszenia pożarów samochodów elektrycznych.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry