Data wpisu: 08.02.2023

Czym jest Chromebook?

Chromebooki nie są rynkową nowością, ale wciąż nie zdobyły sobie większej popularności. Wiele osób, nawet interesujących się technologiami, nie do końca wie, czym jest Chromebook i nie widziało takiego sprzętu na oczy. Czy w ogóle warto zaprzątać sobie nim głowę? Ocenisz to po lekturze naszego artykułu.

Chromebook, czyli właściwie co?

Chromebook to urządzenie przenośne, które z wyglądu przypomina laptop, natomiast w praktyce raczej należy je określić mianem mocno rozbudowanego tabletu. Nazwa sprzętu ma związek z systemem operacyjnym, pod którym pracuje – to ChromeOS od Google (połączenie Linuksa i przeglądarki Chrome). 

Na Chromebooku pracuje się bardzo podobnie jak na tablecie czy smartfonie z systemem Android. Mamy dotykowy ekran, dobrze znane ikonki różnych aplikacji, które też możemy instalować prosto ze sklepu Google Play.

Zalety Chromebooka

Chromebook oferuje zbliżoną (choć nie taką samą) funkcjonalność jak podstawowe modele laptopów, kosztując przy tym nieco mniej (poniżej 2000 zł). Bardzo dobrze sprawdza się do codziennej, niezbyt wymagającej pracy, na przykład pisania tekstów.

Wielką zaletą Chromebooka jest długi czas pracy na baterii (nawet do kilkunastu godzin) oraz ekspresowe uruchamianie się systemu operacyjnego (kilka sekund). Jest lekki, wygodny w obsłudze, działa na nim oprogramowanie biurowe Office.

Wady Chromebooka

Chromebook to coś pomiędzy tabletem a laptopem, z czego wynikają też ewidentne ograniczenia tego sprzętu. Jest poprawny w każdej dziedzinie, ale w żadnej nie przekonuje wybitnym poziomem.

Trzeba pamiętać, że już sam system ChromeOS ma pewne ograniczenia i na pewno trzeba się do niego przyzwyczaić – zwłaszcza jeśli planujemy przesiadkę z Windowsa czy tym bardziej z macOS.

Kolejną kwestią jest to, że Chromebook nie posiada wbudowanej karty graficznej, co praktycznie wyklucza ten sprzęt z użytku do gier czy bardziej zaawansowanych prac biurowych, na przykład przy projektowaniu.

Dla wielu osób wadą będzie brak fizycznych napędów oraz mocno ograniczona ilość miejsca na dane. Co prawda ten problem został rozwiązany poprzez automatyczne zapisywanie danych w chmurze obliczeniowej, ale nie każdemu takie rozwiązanie będzie pasować.

Dla kogo jest Chromebook?

Chromebook to przede wszystkim alternatywa dla tabletu, ewentualnie notebooka. Nie należy go rozpatrywać w kategorii pełnoprawnego zamiennika komputera, choćby ze względu na ograniczoną ilość pamięci wewnętrznej oraz brak ważnych podzespołów przydatnych podczas pracy czy zabawy (jak karta graficzna).

Chromebooka na pewno można polecić studentom, uczniom, osobom wykonującym proste prace biurowe oraz szukającym uniwersalnego i wygodnego w obsłudze sprzętu do domu. Do typowych zastosowań biurowych wciąż lepszym wyborem jest klasyczny laptop lub komputer stacjonarny.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry