Data wpisu: 07.12.2022

Czym jest Internet symetryczny?

Internet symetryczny (łącze symetryczne) to usługa, która pod tą nazwą coraz częściej pojawia się w ofertach dostawców Internetu światłowodowego. Wiele osób nadal nie wie, na czym polega ta technologia i zastanawia się, czy warto za nią trochę dopłacić. Kilka podstawowych informacji na temat Internetu symetrycznego znajdziesz w naszym artykule.

Internet symetryczny, czyli właściwie co?

Internet symetryczny polega na tym, że w ramach świadczonej usługi dostawca gwarantuje identyczny parametr prędkości pobierania i wysyłania danych.

Standardowa usługa Internetu światłowodowego zakłada, że download (ważniejszy dla większości użytkowników) zawsze jest znacznie wyższy niż upload – na przykład w proporcji 150 Mb/s download i 15 Mb/s upload.

W przypadku Internetu symetrycznego obie wartości są takie same, dzięki czemu możemy równie szybko pobierać, jak i wysyłać dane w sieci internetowej.

Zalety Internetu symetrycznego

Podstawową zaletą Internetu symetrycznego jest to, że działa o wiele szybciej podczas korzystania z funkcji wysyłania danych na zewnętrzny serwer. Różnica w porównaniu ze zwykłym Internetem światłowodowym jest zauważalna zwłaszcza podczas załączania dużych plików do wiadomości mailowej, wysyłania jakichś pakietów danych do usługi chmurowej (np. Google Drive) czy uczestniczenia w wideokonferencjach na Skype, Zoomie, Microsoft Teams etc.

Taki Internet charakteryzuje się znakomitą stabilnością. Dzięki równowadze parametru wysyłania i pobierania nie musimy się zastanawiać, czy wysłanie jakiegoś dużego pliku na zewnętrzny serwer potrwa wieczność i spowoduje znaczne spowolnienie działania Internetu.

Dla kogo jest Internet symetryczny?

Usługą Internetu symetrycznego powinny się zainteresować osoby, które:

  • pracują z domu,
  • często uczestniczą w łączeniach online (konferencje, szkolenia, praca zespołowa),
  • wysyłają duże pliki na zewnętrzne serwery (np. programiści, graficy komputerowi, analitycy etc.),
  • są streamerami (np. na Twitchu czy YouTube),
  • grają w gry online.

Internet symetryczny jest zauważalnie droższy od zwykłego Internetu światłowodowego, dlatego sens wykupienia tej usługi zależy od konkretnej oferty oraz rzeczywistych potrzeb. Na pewno warto wziąć tę technologię pod uwagę przy wyborze Internetu do domu czy biura.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry