Data wpisu: 23.10.2024

Czym jest Internet symetryczny?

Jaki powinien być Internet? Oczywiście szybki, natomiast trzeba wiedzieć, że jest to ocena mocno subiektywna. Większość z nas ocenia prędkość Internetu przez pryzmat downloadu, tymczasem dla wielu użytkowników równie istotna jest szybkość przesyłania danych na serwery zewnętrzne (czyli upload). Dla tych osób idealnym wyborem będzie Internet symetryczny, któremu nieco bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Na czym to polega?

Internet symetryczny to taki, który gwarantuje identyczne prędkości pobierania (download) i wysyłania danych (upload). Można więc oczekiwać dokładnie takiego samego komfortu korzystania z sieci w momencie, gdy np. oglądamy film na platformie streamingowej, jak i wysyłamy duże pakiety danych na serwer firmowy w chmurze.

Przykładowo: Internet symetryczny 300 Mbps oznacza, że dane będą zarówno wysyłane, jak i pobierane z prędkością zbliżoną do 300 Mbps. Klasyczne rozwiązanie, czyli Internet asymetryczny, przewiduje, że prędkość pobierania jest znacznie większa niż wysyłania.

Zalety Internetu symetrycznego

Internet symetryczny, choć z reguły wyraźnie droższy, niesie ze sobą szereg istotnych korzyści, by wymienić tylko:

  • Brak spadku jakości Internetu w momencie wysyłania dużych ilości danych;
  • Znakomita stabilność działania;
  • Jeszcze wyższy komfort grania w gry sieciowe czy korzystania z aplikacji do zdalnej komunikacji wideo.

Dla kogo jest Internet symetryczny?

Internet symetryczny to usługa, którą poważnie powinny rozważyć osoby pracujące zdalnie z domu, jak i firmy. Ta technologia gwarantuje znaczące skrócenie czasu wysyłania danych, co ma kluczowe znaczenie w trakcie korzystania z narzędzi i usług chmurowych, na przykład Google Drive, Dropbox, Google Workspace itd.

Wykupienie usługi dostępu do Internetu symetrycznego rekomendujemy także osobom korzystającym z narzędzi do zdalnej komunikacji, jak Skype, Zoom czy Microsoft Teams, uczącym się zdalnie, grającym w gry sieciowe oraz regularnie przesyłającym duże pliki na serwery zewnętrzne, np. tworzącym filmy na YouTube.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry