Data wpisu: 16.11.2023

Ile danych komórkowych zużywa YouTube?

YouTube to najpopularniejsza platforma wideo na świecie, z której korzystamy nie tylko na komputerach i urządzeniach mobilnych, ale często także na telewizorach Smart TV. Osoby, które mają dostęp wyłącznie do Internetu mobilnego, słusznie obawiają się, że codzienne oglądanie materiałów na YouTube może spowodować szybkie wyczerpanie limitu danych komórkowych. Warto więc wiedzieć, ile danych rzeczywiście zużywa YouTube, co zdradzamy w naszym poradniku.

Wszystko zależy od jakości odtwarzania

Ilość pobranych danych komórkowych jest wprost proporcjonalna do jakości, w jakiej został odtworzony dany materiał wideo. W przypadku platformy YouTube przybliżone wartości prezentują się następująco:

  • Jakość 240p (najniższa możliwa) – zużycie około 200-250 MB na godzinę;
  • Jakość 480p (SD) – zużycie około 500-550 MB na godzinę;
  • Jakość 720p (HD) – zużycie około 1,2-1,8 GB na godzinę;
  • Jakość 1080p (Full HD) – zużycie około 2-3 GB na godzinę;
  • Jakość 1440p (UHD, 4K) – zużycie od około 10 do nawet 16 GB na godzinę;

Jak widać te różnice są olbrzymie, co przy korzystaniu z Internetu mobilnego z limitem danych powinno Cię skłonić do zoptymalizowania jakości obrazu, czyli osiągnięcia kompromisu między walorami estetycznymi a zużyciem danych komórkowych.

Jak zmienić jakość odtwarzania materiałów wideo na YouTube?

To bardzo proste: wystarczy wejść w ustawienia (symbol trybu) i zmienić jakość odtwarzania wideo z domyślnego trybu „najwyższa możliwa” na np. 720p czy 480p. W przypadku serwisu YouTube można to zrobić zarówno w aplikacji mobilnej, przeglądarce internetowej, jak i w aplikacji na Smart TV, co jest dużym udogodnieniem.

Po obniżeniu jakości odtwarzania materiałów wideo od razu zauważysz znaczący spadek konsumpcji danych komórkowych.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry