Data wpisu: 16.11.2023

Jak zmniejszyć zużycie danych komórkowych przez platformy streamingu video?

Internet mobilny + częste oglądanie Netflixa, Disney+, HBO MAX czy Amazon Prime? To nie jest dobre połączenie. Każda z tych platform streamingu video pobiera ogromne ilości danych komórkowych, dlatego przy niewielkim pakiecie od operatora może się okazać, że wyczerpiesz limit w ciągu dosłownie kilku dni intensywnego oglądania filmów i seriali. Rozwiązaniem może być zmniejszenie zużycia danych w sposób systemowy, a po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Zmień jakość odtwarzania materiałów video

Każda platforma streamingowa daje możliwość wyboru jakości odtwarzania materiałów. Taką opcję znajdziemy w ustawieniach aplikacji – szukaj jej pod hasłami „Jakość obrazu” czy „Rozdzielczość”. Jeśli aplikacja domyślnie jest ustawiona na najwyższą możliwą jakość, to nic dziwnego, że obejrzenie np. jednego odcinka serialu „kosztuje” Cię kilka gigabajtów danych komórkowych.

Obniżenie jakości odtwarzania z np. UHD do SD pozwoli zaoszczędzić nawet 4-5 gigabajtów danych w ciągu godziny oglądania materiału wideo. Jeśli więc nie zależy Ci na super jakości, a ważniejsze jest nieprzekraczanie pakietu danych, to nie ma lepszego rozwiązania.

Gorzej, gdy oglądasz na Smart TV…

Niestety, powyższa wskazówka zadziała wyłącznie wtedy, gdy korzystamy z aplikacji na urządzeniach mobilnych. Osoby oglądające filmy i seriale na Smart TV muszą widzieć, że popularne aplikacje domyślnie odtwarzają materiały w najlepszej jakości, jaką można osiągnąć przy aktualnej prędkości Internetu.

Jeśli więc masz stosunkowo szybki Internet mobilny, to prawdopodobnie za każdym razem oglądasz odcinek serialu czy film w jakości UHD (telewizor 4K) lub Full HD (telewizor bez 4K), w tym z włączoną funkcją HDR. Nie da się tego niestety zmienić z poziomu aplikacji zainstalowanej na Smart TV.

W takiej sytuacji ratunkiem może być tylko korzystanie z pośredniego źródła, czyli np. przystawki Smart TV czy konsoli do gier, gdzie jakość odtwarzania zmniejszymy w ustawieniach urządzenia.

Alternatywnie można odtwarzać materiały z komputera czy urządzenia mobilnego, po prostu udostępniając obraz na telewizor, ewentualnie logować się do platformy streamingowej przez przeglądarkę w telewizorze – nie jest to niestety zbyt wygodne i nie taka jest idea Smart TV.

Na koniec dodajmy, że największe możliwości w zakresie wyboru jakości odtwarzania materiałów, zwłaszcza na telewizorach Smart TV, daje nam platforma YouTube. W osobnym poradniku zdradzamy, ile danych w zależności od rozdzielczości ekranu pobiera właśnie ten serwis video.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry