Data wpisu: 21.11.2023

Jaka prędkość światłowodu wystarczy na potrzeby domowe?

Światłowód to zdecydowanie najlepsza technologia dostępu do sieci. Przede wszystkim gwarantuje stabilne parametry prędkości pobierania i wysyłania danych. Wybierając ofertę światłowodu zwykle możemy wybierać spośród kilku dostępnych pakietów, które różnią się właśnie gwarantowanymi maksymalnymi prędkościami downloadu i uploadu. Podpowiadamy, jaka prędkość światłowodu jest wystarczająca na potrzeby domowe.

Te parametry są optymalne. Nie ma sensu przepłacać!

Jeśli rzeczywiście potrzebujesz Internetu tylko do użytku domowego, czyli do:

  • Oglądania filmów i seriali na Netflixie, Amazon Prime, HBO MAX etc.;
  • Przeglądania stron internetowych;
  • Korzystania z komunikatorów i mediów społecznościowych;
  • Okazjonalnej pracy i nauki zdalnej;

To w pełni wystarczający powinien być podstawowy pakiet, który gwarantuje maksymalne prędkości na poziomie do 300 Mb/s pobierania i do 100 Mb/s wysyłania danych. Zwykle jest to też najtańsza opcja w ofertach dostawców światłowodu (spotyka się również pakiety 300/50 Mb/s).

Aby Cię do tego przekonać napiszemy, że do oglądania materiałów video w rozdzielczości 4K potrzebujesz stabilnego połączenia o prędkości około 25 Mb/s.

Nie ma zatem sensu wykupywać znacznie droższego pakietu, którego parametrów i tak nie wykorzystasz w typowych zastosowaniach domowych. Gdyby miało się okazać, że za jakiś czas będziesz potrzebować szybszego Internetu, to zmiana planu na wyższy nie będzie stanowić problemu.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry