OLED a może IPS? To podstawowy dylemat, jaki mają osoby szukające dla siebie nowego telefonu. Większość użytkowników bagatelizuje natomiast kwestię jasności ekranu, a to ten parametr może mieć decydujący wpływ na komfort korzystania z urządzenia. Czym jest jasność ekranu i dlaczego trzeba na to zwracać uwagę przy wyborze smartfonu?
Co musisz wiedzieć o jasności ekranu?
Jasność ekranu to parametr określający poziom intensywności światła emitowanego przez ekran smartfonu, wyrażany w jednostkach nitów (cd/m²). Ma to bezpośredni wpływa na widzialność i czytelność treści wyświetlanych na ekranie, szczególnie na zewnątrz.
Pisząc w dużym uproszczeniu: im jaśniejszy ekran, tym wyższy komfort korzystania z telefonu w pełnym słońcu. Jeśli więc często sięgasz po telefon na dworze, na przykład lubisz czytać wiadomości czy e-booki na leżaku nad basenem podczas urlopu, to rozejrzyj się za smartfonem wyposażonym w ekran o jak największej jasności.
To warto wiedzieć:
Za wysoki poziom jasności ekranu w smartfonie uważa się między 800 a 1500 nitów lub więcej. Z kolei typową wartością jest 300-500 nitów, czego można się spodziewać w urządzeniach z niższej półki cenowej.
Wpływ na czas pracy baterii
Choć korzystanie ze smartfonu wyposażonego w ekran o wysokiej jasności jest bardziej komfortowe, to trzeba wiedzieć, że poziom jasności wyświetlacza ma istotny wpływ na zużycie energii. To dlatego najlepiej jest korzystać z funkcji automatycznej jasności, dzięki której ekran będzie sam dopasowywać jasność do warunków oświetleniowych – zmniejszając ją po zmroku, a zwiększając w słoneczny dzień.
Pozwoli to zoptymalizować czas pracy smartfonu na jednym ładowaniu i zapewni ochronę wzroku, co także nie jest bez znaczenia.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.