Data wpisu: 03.05.2023

Kamery zewnętrzne z zapisem obrazu na karcie SD – czy to ma sens?

Na rynku znajdziemy dziś ogromny wybór kamer zewnętrznych umożliwiających szybkie i tanie zbudowanie amatorskiego systemu monitoringu – na przykład przydomowego podwórka. Taki system nie zapewni oczywiście choćby przyzwoitego poziomu bezpieczeństwa, natomiast może zwiększyć komfort użytkowników poprzez udostępnienie podglądu na żywo. Zauważmy, że większość amatorskich kamer oferuje możliwość zapisu na karcie SD. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens?

Alternatywa dla zapisu w chmurze

Większość renomowanych producentów kamer, również tych tańszych, oferuje swoim klientom możliwość wykupienia miejsca na serwerze i zapisywania obrazu rejestrowanego przez kamerę w chmurze. Problem w tym, że trzeba za to zapłacić – zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Jeśli nie chcesz brać na siebie dodatkowych kosztów, to zapis na karcie SD może być jakąś alternatywą – na pewno znacznie tańszą, szczególnie w porównaniu z zakupem profesjonalnego rejestratora wewnętrznego.

To nie jest super bezpieczne rozwiązanie

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ceną za wygodę i niski koszt budowy systemu monitoringu opartego o kamery SD jest pogorszenie bezpieczeństwa. Potencjalny włamywacz czy wandal, który wie, że teren jest monitorowany, może po prostu ukraść kamerę – i wraz z nią kartę SD. Tym samym stracimy cały zapis, o ile nie została uruchomiona usługa cloudingowa.

Ryzyko awarii karty

Karta SD, nawet cenionego producenta, to najsłabsze ogniwo domowego systemu monitoringu. Nie zapominajmy, że w przypadku kamery zewnętrznej karta będzie stale narażona na zmienne warunki pogodowe – niskie i wysokie temperatury, co nie pozostaje bez wpływu na jej trwałość. Awaria karty, zawsze następująca znienacka, oznacza brak możliwości dalszego zapisywania obrazu rejestrowanego przez kamerę (chyba, że mamy uruchomioną usługę chmurową).

Wybierasz kartę SD? Nie rezygnuj z usługi chmurowej

Gwoli ścisłości: opcja zapisu na karcie SD nie jest wcale niczym złym, a na pewno jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które i tak nie zainwestują w kompletny system monitoringu z profesjonalnym rejestratorem.

Jednak decydując się na zakup takiej kamery zawsze sprawdź, czy jej producent udostępnia opcję przechowywania zapisu z monitoringu w chmurze – znacząco zwiększa to bezpieczeństwo, pozwalając zachować dostęp do zarejestrowanego zdarzenia nawet w przypadku kradzieży kamery czy samej karty SD.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry