Wybierając usługę dostępu do Internetu często możemy się spotkać z propozycją dokupienia stałego IP. Większość operatorów pobiera za to dodatkową opłatę, wynoszącą od kilku do nawet kilkunastu złotych miesięcznie za jeden adres. Czy warto tyle dopłacać? To już zależy od rzeczywistych potrzeb użytkownika. Dowiedz się, kiedy z pewnością przyda Ci się stałe IP.
Czym właściwie jest stałe IP?
Stałe IP (z ang. Static IP) to adres internetowy, który jest przypisany na stałe do konkretnego urządzenia lub sieci. Przeciwieństwem dla niego jest dynamiczne IP, które zmienia się za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z Internetem.
Wybierając opcję stałego IP zyskujemy pewność, że raz przypisany adres pozostanie niezmieniony. Pytanie tylko, po co?
Oto przykłady sytuacji, w których stałe IP jest albo niezbędne, albo przynajmniej bardzo przydatne.
Hosting
Stałe IP jest konieczne w przypadku hostowania serwera, np. strony internetowej, serwera FTP czy poczty e-mail. Dzięki tej funkcji użytkownicy zawsze będą mogli połączyć się z serwerem pod tym samym adresem.
Zdalny dostęp do sieci
Stały adres IP jest bardzo przydatny w sytuacji, gdy korzystasz z VPN lub chcesz mieć zdalny dostęp do swojej sieci domowej/firmowej. Dzięki Static IP użytkownicy mogą łatwiej logować się na urządzenia znajdujące się w danej sieci, np. zyskać podgląd z kamer monitoringu.
Bezpieczeństwo
Stałe IP uchodzi za rozwiązanie bezpieczniejsze niż dynamiczne IP. Nieprzypadkowo z tej funkcji korzystają głównie firmy, które są świadome konieczności chronienia swoich zasobów cyfrowych. Stałe IP pozwala ograniczyć dostęp do sieci wewnętrznej tylko dla określonych adresów, co zmniejsza ryzyko nieautoryzowanych logowań.
Uproszczone zarządzanie zasobami IT
Użytkownicy posiadający większą liczbę urządzeń podłączonych do sieci, mogą być szczególnie zainteresowani stałym adresem IP, a właściwie wieloma takimi adresami przypisanymi do poszczególnych urządzeń. Pozwala to na łatwiejsze zarządzanie nimi, kontrolowanie ich działania, zdalne logowanie etc.
Wniosek? Stałe IP to funkcja, którą warto rozważyć na potrzeby firmowe oraz wtedy, gdy zależy nam na bezpiecznym i ułatwionym dostępie do wielu urządzeń pracujących w tej samej sieci wewnętrznej.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.