Data wpisu: 22.08.2025

Źle pojmowany minimalizm w projektowaniu grafiki

Jakie ma być styl Państwa logotypu? Minimalistyczny! W zasadzie nie musimy nawet o to dopytywać – zdecydowana większość klientów zlecających nam realizację projektów graficznych oczekuje od nich minimalizmu i nowoczesnej elegancji. Wynika to z aktualnych trendów, jednak bardzo często postrzeganie minimalizmu w projektowaniu grafiki jest z gruntu błędne.

Minimalizm czy brak odwagi?

Wielu klientów zasłania się minimalizmem, ukrywając w ten sposób brak odwagi do sięgnięcia po bardziej wyrazistą identyfikację wizualną swoich marek. Jest to klasyczny przykład pójścia po linii najmniejszego oporu – na pewno nic nie zepsujemy (np. logo będzie ładne, nowoczesne, takie w sam raz), ale problem w tym, że niewiele też zyskamy.

Sztampa i naśladownictwo

Od lat mnożą się projekty realizowane zgodnie z tym samym schematem. Gdyby zmienić nazwy marek, to ich trudno byłoby nawet odróżnić ich logotypy. W ten sposób nie da się zawalczyć o rozpoznawalność, zwłaszcza, że wiele marek nie dysponuje budżetami na ekspansywne działania reklamowe. Zamawiają więc sztampowe projekty elementów identyfikacji wizualnej, uznając jednocześnie, że na tym kończy się proces kreowania marki biznesowej – a niestety tak nie jest.

Brak pomysłu na markę

Minimalistyczne projekty graficzne bardzo często stanowią fasadę dla braku jakiekolwiek koncepcji marki. Jeśli właściciel firmy nie ma jej konkretnej wizji, nie wie, czym chce lub może się wyróżnić na tle konkurencji, to wybiera najprostsze rozwiązania w myśl zasady: „jakoś to będzie”. Problem w tym, że te zaniedbania będą o sobie przypominać również na późniejszych etapach rozwoju biznesu, gdy znów zabraknie pomysłów np. na atrakcyjną stronę internetową, kampanię content marketingową, działania w social mediach itd.

W praktyce więc dążenie do minimalizmu bardzo często jest po prostu chodzeniem na skróty i zrzucaniem z siebie odpowiedzialności za stworzenie rzeczywiście unikalnej, wyróżniającej się marki. Szkoda, bo przecież można tutaj posiłkować się wskazówkami ekspertów, w tym zlecić im opracowanie całościowej koncepcji marki od A do Z.  


Autor wpisu:
Grzegorz Wiśniewski – ekspert z 25-letnim doświadczeniem w marketingu, IT , biznesie.CEO Soluma Group, CEO Soluma Interactive, red. naczelny Mindly.pl

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry