Data wpisu: 19.11.2020

Apple z własną wyszukiwarką?

Szorstka przyjaźń – to określenie idealnie oddaje stosunki, jakie panują między dwoma gigantami rynku aplikacji, systemów oraz urządzeń mobilnych. Google oraz Apple są wielkimi konkurentami, jednak na razie nie bardzo mogą bez siebie żyć. Ostra konkurencja nie tylko napędza firmy do rozwoju, ale także przynosi konkretne profity – w szczególności dotyczy to Apple. Mimo to amerykański koncern rzekomo ma pracować nad własną wyszukiwarką mobilną, która ma zastąpić domyślne narzędzie od Google.

Plotki, w których może być ziarno prawdy

Samo Apple nie potwierdza i nie zaprzecza doniesieniom amerykańskich mediów, jednak pewne fakty mogą wskazywać na to, że firma z Cupertino rzeczywiście planuje opracować autorską wyszukiwarkę www. Świadczy o tym m.in. zatrudnienie Johna Giannandrea, który wcześniej pracował w Google, gdzie odpowiadał za rekrutację inżynierów specjalizujących się w algorytmach wyszukiwania.

Ponadto użytkownicy urządzeń Apple zauważyli, że odpowiedzi na ich zapytania zadane z poziomu ekranu głównego pochodzą bezpośrednio od Apple, z pominięciem wyszukiwarki Google. Czy zatem amerykański gigant faktycznie szykuje się do rozwodu z konkurentem z Mountain View?

To rozstanie może być kosztowne dla… Google

Doniesienia o możliwym wprowadzeniu na rynek wyszukiwarki od Apple są o tyle zaskakujące, że do tej pory współpraca obu firm mogła być uznawana za wręcz wzorcową – oczywiście w korporacyjnym tego słowa znaczeniu. Apple ma dostęp do najpopularniejszej i, co by nie mówić, najlepszej obecnie wyszukiwarki na świecie. W dodatku zarabia sporo pieniędzy na tym, że Google jest domyślną wyszukiwarką na urządzeniach z systemem iOS. Firma z Mountain View płaci za to Apple kilka miliardów dolarów rocznie!

Dlaczego więc Apple – na razie nieoficjalnie – chce zmienić ten korzystny dla siebie układ? W grę wchodzą oczywiście ambicje, ale też potrzeba dania użytkownikom alternatywy. Własna wyszukiwarka, zwłaszcza bardzo dobra, dodatkowo podniosłaby prestiż urządzeń Apple. Gigant z Cupertino mógłby się również uniezależnić od największego konkurenta i zrobić krok w kierunku zwiększenia swoich udziałów w globalnym torcie systemów mobilnych (dominacja Androida jest tutaj wciąż niepodważalna).

Dodajmy również, że jeśli faktycznie Apple planuje rozwód z Google i zamierza wprowadzić na rynek własną wyszukiwarkę, to nastąpi to najwcześniej wraz z debiutem nowej wersji systemu iOS. Wyszukiwarka ma zostać nazwana Apple Search lub Siri Search. Na razie trudno przewidywać, czy nowe narzędzie byłoby dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych, czy może także na desktopach.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry