Data wpisu: 04.09.2020

Były wiceprezes Google chce stworzyć alternatywę dla… Google

Wydaje się, że sytuacja na rynku wyszukiwarek internetowych jest jasna. Mamy Google i długo, długo, bardzo długo nic. W Polsce z narzędzia amerykańskiego giganta korzysta ponad 93 procent internautów, natomiast w skali globalnej Google ma ponad 67-procentowy udział w rynku (wynik zaniżają Chiny). Najwyraźniej jednak nadal jest miejsce na niezależne projekty, zwłaszcza takie, które mają likwidować problemy irytujące użytkowników największej wyszukiwarki. Stworzenie takiej alternatywy zapowiedział – co ciekawe – były wiceprezes Google, Sridhar Ramaswamy.

Wyszukiwarka bez reklam, ale nie za darmo

Sam pomysł już od początku wydaje się być ryzykowny. Powód? Były wiceprezes Google zapowiada, że wyszukiwarka o nazwie Neeva ma być narzędziem płatnym. Dlaczego mielibyśmy płacić za coś, co dziś mamy całkowicie za darmo? Ramaswamy ma asa w rękawie, a przynajmniej na to wygląda.

Przewagą Neevy ma być to, że wyszukiwarka będzie wolna od reklam – w tym tych tekstowych. Jeśli więc kogoś szczególnie irytuje fakt, że obecnie coraz trudniej korzysta się z Google z powodu wyraźnego promowania linków sponsorowanych, to Neeva ma szansę znaleźć się w kręgu jego zainteresowania. Na dokładkę były wiceprezes Google obiecuje całkowitą prywatność, co już może być bardzo ważnym argumentem.

Ile to będzie kosztować? Kiedy start?

Wstępnie twórca narzędzia zapowiada, że Neeva będzie usługą abonamentową, a miesięczna opłata nie przekroczy 10 dolarów. To i tak sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę realia takich rynków, jak Polska. Można jednak zakładać, że znajdzie się grupa osób gotowych do wykupienia dostępu, o ile oczywiście wyszukiwarka będzie gwarantować nie tylko brak reklam i prywatność, ale także świetną trafność wskazań i obszerność indeksu.

Neeva ma zadebiutować jeszcze w tym roku i początkowo będzie udostępniona za darmo. Cena abonamentu ma się natomiast zmieniać w zależności od zainteresowania użytkowników – jeśli będzie wysokie, to można liczyć na obniżenie kosztu usługi.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry