Data wpisu: 07.11.2018

Falcowanie - co to oznacza?

Co kryje się pod tajemniczym słowem ,,falcowanie”? To proces introligatorski, który oznacza łamanie i składanie papieru na specjalnych maszynach – falcerkach. Jest on obecny przy większości produkcji materiałów drukowanych.

Tę metodę wykorzystuje się z powodzeniem w branży poligrafii, gdyż dzięki temu można uzyskać równe zagięcia w materiale drukowanym. Jak wygląda jego produkcja? Maszyna drukarska wypuszcza duże arkusze papieru, które muszą być następnie poprzecinane i zagięte we właściwych miejscach. Taki proces tyczy się zarówno książek, jak i kartek pocztowych, okolicznościowych i ulotek. Książki dodatkowo po całym procesie falcowania należy zszyć i oprawić.

Przy falcowaniu tworzy się krawędź, którą określa się złamem lub po prostu falcu. Są ich dwa rodzaje – równoległe oraz krzyżowe. Pierwsze z nich mają tylko jedną linię, drugie charakteryzują się tym, że linia przebiega w różnych kierunkach. Są najczęściej stosowane do produkowania książek, a łamy równoległe do ulotek reklamowych.

To, w jakim kierunku ułożone są włókna surowca poddawanego falcowaniu, ma ogromne znaczenie dla przebiegu całego procesu. Jeżeli zależy nam na łamaniu równoległym, to powinny mieć kierunek taki sam, jak papieru. Jest to istotne, gdyż zapobiega rozrywaniu papieru. Ważny jest także sposób rozcinania arkusza, który powinien być dobrany indywidualnie dla danego produktu.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry