Wyobraźmy sobie sytuację, że projektujemy dom, a jest on już gotowy w 24 godziny. W jaki sposób? To dzięki rozwojowi technologii druku 3D.
Pierwszy taki budynek już powstał, nie w Japonii czy Singapurze, ale w Rosji, więc całkiem niedaleko nas. Firma Apis Cor, która zajęła się tym przedsięwzięciem, użyła specjalnej drukarki, która składa się z silosu na mieszankę betonu, jednostki sterującej i ramienia z głowicą, która odpowiada za powstanie kształtu całego budynku. Nie potrzeba ekipy budowlanej, jedynie dwóch osób, który będzie kontrolował proces druku i zamontuje potrzebne wzmocnienia i belki.
Użycie takiej drukarki jest mało skomplikowane – należy ją tylko przenieść na teren, gdzie zamierzamy postawić budynek, podłączyć projekt domu przez nośnik USB i uruchomić drukowanie. Głowica dopasowuje się do podłoża, nie potrzebuje dodatkowej stabilizacji. Moc, która potrzebna jest do zasilania to tylko 8 kilowatów. Montowanie drukarki nie zajmuje dużo czasu – około 30 minut. Drukuje obszar nawet do 132 metrów kwadratowych. Niezbędne jest użycie specjalnej mieszanki betonu. Istotny jest fakt, że metoda ta nie produkuje odpadów budowlanych, które jak wiemy, są kłopotliwe w składowaniu.
Jak już wspomnieliśmy, pierwszy taki budynek został postawiony pod Moskwą. Inżynierowie przeprowadzali proces drukowania w niecodziennej temperaturze – 35 stopni. Przez 24 godziny ukończono dom, mający powierzchnię 38 metrów kwadratowych. Koszt całego przedsięwzięcia to 10 134 dolarów, czyli około 275 dolarów za metr. Specjaliści budowlani przewidują, że najprostsze budowle będą miały koszt około 900 zł za metr kwadratowy.
Wydrukowany budynek spełnia wszystkie normy budowlane, a jego trwałość szacuje się na 175 lat. Można śmiało powiedzieć, że druk 3D to technologia przyszłości, która może zrewolucjonizować branżę budowlana.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.