Data wpisu: 05.03.2021

Masz telefon ze starszą wersją Androida? Szykuj się na problemy w korzystaniu z Internetu

Android jest bezsprzecznie najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie. Szacuje się, że korzysta z niego 7 na 10 właścicieli smartfonów i tabletów. Taka monopolizacja rynku ma jednak swoje złe strony, o czym już niedługo mogą się przekonać posiadacze urządzeń pracujących pod dyktando starszych wersji Androida. Od września 2021 roku niedostępna będzie dla nich spora część stron internetowych. Dlaczego?

Koniec wsparcia ze strony Let’s Encrypt

Obecnie praktycznie każda strona internetowa musi posiadać certyfikat SSL, który chroni m.in. przed przechwyceniem danych użytkownika. Witryny pozbawione tego zabezpieczenia są automatycznie spychane na niskie pozycje w wynikach wyszukiwania, natomiast nowsze wersje przeglądarki Chrome ostrzegają użytkowników przed wchodzeniem na nie.

Jednym z najpopularniejszych dostawców certyfikatów bezpieczeństwa jest Let’s Encrypt. I tutaj pojawia się problem, bo organizacja poinformowała, że stopniowo przestanie wspierać starsze systemy operacyjne Android. Dotyczy to wszystkich wersji od 7.1.1 Nougat. Cały proces ma się zakończyć we wrześniu 2021 roku.

Co to oznacza dla posiadaczy urządzeń pracujących pod dyktando starszych wersji Androida? Kłopoty z wejściem na nawet co trzecią stronę internetową indeksowaną w Google, bo nawet tyle witryn może dziś korzystać z certyfikatu bezpieczeństwa od Let’s Encrypt.

Co robić?

Trudno będzie sobie wyobrazić komfortowe korzystanie z Internetu na urządzeniach ze starszymi wersjami systemu Android od września 2021 roku. Dlatego samo Google oraz Let’s Encrypt przypominają o konieczności zaktualizowania Androida. Co, jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie przeglądarki Firefox w miejsce Chrome. Narzędzie od Mozilli wspiera certyfikat Let’s Encrypt, dzięki problem z brakiem dostępności stron internetowych przestanie istnieć.

Na koniec jeszcze słówko do właścicieli stron internetowych. Koniecznie sprawdźcie, czy Wasze witryny nie są przypadkiem zabezpieczone właśnie certyfikatem od Let’s Encrypt. Jeśli tak, a bardzo zależy Wam na pozyskiwaniu ruchu z wyszukiwarki mobilnej, to jednak sugerujemy przemyśleć kwestię ewentualnej zmiany certyfikatu SSL, by nie stracić dużej grupy potencjalnych klientów nadal korzystających ze starszych wersji Androida.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry