Na dobre oswoiliśmy się już z technologią cloudową. Nie tylko osoby prywatne, ale coraz częściej także przedsiębiorstwa korzystają z opcji przechowywania swoich danych w tzw. chmurze, czyli w wirtualnej przestrzeni, do której można uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia, w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Ta wygoda sprawia, że rośnie popyt na usługi hostingowe w chmurze. Strona internetowa i inne zasoby firmy nie muszą być przecież przechowywane na fizycznym serwerze. Z jakimi korzyściami wiąże się migracja do chmury? Wymieniamy najważniejsze z nich.
Jednym z najczęściej podnoszonych zarzutów przeciwko usługom cloudowym jest to, że nie gwarantują one pełnego bezpieczeństwa danych. To prawda, ale pamiętajmy, że nie gwarantuje go też żadne inne rozwiązanie. Warto przy tym podkreślić, że akurat bezpieczeństwo jest bardzo mocną stroną hostingu w chmurze.
Po pierwsze: usługi cloudowe oferują przeróżne rozwiązania zabezpieczające przed nieuprawnionym dostępem, w tym firewalle odpierające ataki DDoS. W kontekście stale zwiększającego się zagrożenia cyberprzestępczością, to właśnie hosting w chmurze może stać się bezpieczną przystanią dla wrażliwych danych należących do przedsiębiorstw.
Nie zapominajmy również, że największym zagrożeniem dla zasobów przechowywanych na jakimkolwiek serwerze są awarie oraz błędy ludzkie. W przypadku hostingu cloudowego mamy do czynienia ze środowiskiem rozproszonym, co samo w sobie minimalizuje ryzyko narażenia firmy na straty finansowe czy przerwy w dostępie do ważnych danych.
Podstawowym kryterium wyboru usługi hostingowej jest dobranie jej parametrów pod kątem specyfiki witryny oraz potrzeb własnych przedsiębiorstwa. Problem w tym, że właściciele stron często sami nie wiedzą, na czym właściwie powinno im zależeć, z czego później wynikają poważne problemy – np. przerwa w dostępie do sklepu internetowego w okresie super promocji.
Hosting w chmurze w znacznej mierze eliminuje tego typu dylematy. Ideą jest to, aby usługa sama dopasowywała się do aktualnego i przewidywanego zapotrzebowania np. na transfer. Jest to możliwe dzięki stałej analizie ruchu sieciowego. W przypadku jego gwałtownego obciążenia parametry hostingu się zmieniają, dzięki czemu nie dochodzi do czasowej niedostępności serwera.
Mamy tutaj na myśli nie tyle sam koszt usługi hostingowej, co sposoby na obniżenie wydatków na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Chmura nie stawia żadnych ograniczeń, do jej obsługi nie potrzebujemy ani specjalistycznego oprogramowania, ani bardzo wydajnego sprzętu.
Za ciągłość i bezawaryjność usługi odpowiada jej dostawca, dzięki czemu przedsiębiorstwo nie musi tworzyć etatu np. specjalisty ds. IT. Pracownicy zyskują swobodny dostęp do potrzebnych im danych w jednym miejscu, co przyspiesza ich pracę oraz ułatwia działanie w rozproszonych zespołach.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.