Wybierając usługę hostingową dla swojej firmy z pewnością staniesz przed poważnym dylematem: na jaki serwer właściwie się zdecydować? Jeśli zależy Ci na najniższej cenie, to pole manewru będzie znacznie zawężone i w praktyce pozostanie Ci tylko serwer współdzielony. Jeśli jednak oczekujesz znacznie wyższej jakości, bezpieczeństwa i idealnego dopasowania usługi do Twoich potrzeb, musisz zainwestować w serwer dedykowany. Na czym to właściwie polega? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to serwer, którego parametry od A do Z dobiera się pod kątem oczekiwań klienta. Wymaga to oczywiście udostępnienia użytkownikowi fizycznego serwera, z którego nie będzie korzystać żadna inna firma – jest to kluczowa różnica w porównaniu z serwerem współdzielonym czy VPS.
Dzięki temu, że użytkownik ma wyłączny dostęp do fizycznego serwera, może sobie zażyczyć, aby hosting spełniał wskazane przez niego parametry. Dotyczy to chociażby pojemności, prędkości transferu czy obsługi konkretnego systemu operacyjnego – w tym Windows czy Linux.
Serwer dedykowany można więc śmiało porównać do garnituru uszytego na miarę. Jest drogi, ale przynajmniej zyskujesz pewność, że leży idealnie.
Podstawową korzyścią dla użytkownika jest to, że nie musi z nikim dzielić przestrzeni dyskowej. Chodzi nie tylko o dobre samopoczucie, jakie jest z tym związane, ale także – a może przede wszystkim – o bezpieczeństwo. Masz pewność, że działania innego użytkownika nie przyniosą zagrożenia Twoim zasobom.
Kolejną kwestią jest zdecydowanie najwyższe SLA, czyli gwarantowana dostępność serwera. W przypadku serwera dedykowanego masz prawo oczekiwać usługi klasy premium, która charakteryzuje się niezawodnym działaniem bez względu na obciążenie – oczywiście pod warunkiem, że serwer został odpowiednio skonfigurowany.
Ponadto nie musisz się obawiać żadnych ukrytych kosztów czy dopłat w trakcie korzystania z serwera. Ponieważ usługa jest dopasowywana stricte pod kątem Twoich potrzeb, z góry wiesz, ile Cię to będzie kosztować.
Użytkownicy serwerów dedykowanych są również zaliczani do specjalnej kategorii klientów, a co za tym idzie firmy hostingowe gwarantują im obsługę na najwyższym poziomie – mamy tutaj na myśli chociażby pierwszeństwo w reagowaniu na zgłoszenia serwisowe czy usuwaniu awarii.
Nie dla każdego. Serwer dedykowany ma jedną, za to bardzo istotną wadę: jest drogi. Koszt utrzymania takiej usługi wynosi co najmniej kilkaset złotych miesięcznie, a nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na taki stały wydatek.
Serwer dedykowany, choć kosztowny, jest jednak dobrą inwestycją, zwłaszcza dla właścicieli komercyjnych stron www generujących bardzo duży ruch. Mamy tutaj na myśli chociażby sklepy intenetowe, systemy rezerwacyjne czy popularne portale internetowe.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.