Data wpisu: 08.07.2016

Dlaczego nie warto stosować technologii Flash przy budowie strony internetowej?

To normalne, że mody przychodzą i odchodzą, ale jedna z nich uparcie nie chce się odczepić. Mowa o modzie na tworzenie stron z wykorzystaniem technologii Flash. Kiedyś to było coś – fajne intro robiło wielkie wrażenie. Dziś jednak użytkownicy stron żądają przejrzystości, prostoty i przede wszystkim błyskawicznego ładowania się strony. Dlatego naprawdę nie warto stosować technologii Flash przy budowie strony internetowej. Mamy na to 4 twarde argumenty.

  1. Odstraszanie klientów – zdecydowana większość użytkowników stron nie ma cierpliwości na oczekiwanie, aż strona docelowa się załaduje. Dlatego już po upływie 2-3 sekund mogą ją opuścić. Jeśli zamiast strony głównej wyświetla się jakaś animacja w technologii Flash, choćby bardzo efektowna, to jest to zawsze element odstraszający – tracisz po prostu klientów.
  2. Kwestie bezpieczeństwa – większość popularnych przeglądarek internetowych blokuje treści wyświetlane w technologii Flash i nie jest to działanie przypadkowe czy złośliwe. Chodzi o to, że wtyczki Flash są narażone na ataki z zewnątrz, często zawierają wirusy i inne niebezpieczne oprogramowanie. Jeśli Twoja strona firmowa jest wypełniona animacjami, to może zostać uznana za niebezpieczną, co oczywiście drastycznie obniży jej pozycję w wyszukiwarce.
  3. Ograniczona funkcjonalność na urządzeniach mobilnych – strony korzystające z technologii Flash bardzo obciążają procesor. Nie ma to aż takiego znaczenia w przypadku komputerów, często wyposażony w wielordzeniowe i wielowątkowe CPU, jednak co ze smartfonami i tabletami? Te urządzenia mogą ostro zwolnić po zalogowaniu się do strony zbudowanej w Flashu. Tym samym odstraszasz użytkowników mobilnych, którzy – co potwierdzają badania – mają coraz większy udział w wynikach wyszukiwania.
  4. Dziury – technologia Flash jest przestarzała i zwyczajnie niebezpieczna. Nie chodzi tylko o zagrożenie dla użytkowników, ale też dla właściciela strony. Witryna zbudowana w oparciu o tę technologię jest bardzo łatwym celem ataków – przestępcy mogą zablokować stronę, zmienić jej treść czy wykraść dane osobowe użytkowników, co już stanowi ogromne zagrożenie, także z prawnego punktu widzenia.

Te 4 argumenty powinny Cię przekonać do zrezygnowania z budowania strony w oparciu o technologię Flash i postawienia na proste rozwiązania, które są estetyczne, bezpieczne i skuteczne. Pamiętaj, że klient trafiający na stronę chce się czegoś dowiedzieć o produktach i usługach, a nie spędzić mnóstwo czasu na podziwianiu efektownych bajerów.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry