Data wpisu: 26.10.2017

Poznaj niezbędnego członka zespołu projektującego strony internetowe

Jeśli nie wiesz, kim jest UX designer, to czas najwyższy na ważną lekcję. To osoba, której nie może zabraknąć w żadnym profesjonalnym zespole zajmującym się projektowaniem stron internetowych. Tak, nad Twoją stroną też pracował UX designer i to jemu zawdzięczasz kilka fajnych rozwiązań, które znalazły się w obrębie witryny. Czym dokładnie zajmuje się ta osoba? Przeczytaj.

Pierwsze (podobno) było Apple

Według legendy to ta firma już w latach 90. zatrudniła w swoich strukturach niejakiego Dona Normana, profesora psychologii poznawczej. Ekspert miał proste zadanie: w zakresie jego obowiązków leżało upraszczanie pewnych skomplikowanych procesów informatycznych tak, aby mogli z nich z łatwością korzystać zwykli ludzie.

Między innymi Normanowi zawdzięczamy więc to, że strony internetowe posiadają dziś czytelne menu, a smartfony i inne urządzenia mobilne są zaopatrzone w wygodne aplikacje. Prawdopodobnie tak narodził się zawód UX designera, czyli człowieka będącego pośrednikiem pomiędzy oczekiwaniami użytkowników a możliwościami systemów informatycznych.

UX to User Experience

W wolnym tłumaczeniu chodzi o „doświadczenia użytkownika”. Osoby zajmujące się programowaniem i wybitni eksperci ze świata IT wielokrotnie miewają problem z oceną, czy zastosowane przez nich rozwiązanie jest łatwe w obsłudze i przyjazne użytkownikowi. Tutaj zaczyna się rola UX designera. To on dokładnie testuje pewne narzędzia, aby móc określić spodziewany poziom satysfakcji użytkownika końcowego.

UX designer zwraca uwagę na rzeczy, które teoretycznie są oczywiste, ale w toku zaawansowanych prac informatycznych mogą gdzieś umykać. Ekspert wytyka przeróżne błędy, przez które użytkownicy nie zaakceptują danego rozwiązania. Posłużymy się tutaj sugestywnym przykładem.

Pomyśl o najbardziej wydajnym smartfonie na świecie, który może obsłużyć każdą, nawet niesamowicie wymagającą aplikację. Urządzenie ma tylko jeden feler: brakuje w nim opcji dzwonienia. Oczywistym jest, że taki smartfon nie zrobi rynkowej kariery, bo nie realizuje podstawowej potrzeby klientów. UX designer zwróci na to uwagę.

Bez UX designera nie da się stworzyć dobrej strony internetowej

Dla wielu ta teza może być nieco naciągana, ale kilkanaście lat naszych doświadczeń jasno pokazało, że UX designer jest absolutnie niezbędny w zespole. To on czuwa nad tym, aby witryna była przyjazna użytkownikom, a tym samym przynosiła firmie konkretne korzyści.

Warto wiedzieć

UX designer zwraca również uwagę na kwestie dość oczywiste, czyli umieszczenie na stronie elementów umożliwiających skuteczne pozycjonowanie witryny.

Podstawowym zadaniem UX designera jest wczucie się w rolę osoby, która jest odbiorcą projektowanej strony internetowej. Dlatego specjalista musi określić grupę docelową, poznać jej oczekiwania i w sposób analityczny przedstawić je pozostałym członkom zespołu. Gdy witryna jest już gotowa UX designer przystępuje do jej testowania, aby wyłapać ewentualne błędy.

Rola, jaką w zespole pełni UX designer, jest twardym dowodem na to, że profesjonalne projektowanie stron internetowych to wieloetapowe zadanie, którego nie można tak po prostu skrócić. Między innymi z tego powodu klienci nie powinni oczekiwać zbyt szybkiego przygotowania witryny. Jeśli jakaś agencja obiecuje, że otrzymasz stronę po 1-2 tygodniach, to możesz mieć pewność, że w jej tworzeniu nie brał udziału UX designer, a to poważny błąd.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry