Data wpisu: 11.04.2016

Formaty zapisu plików graficznych – ich cechy i wpływ na jakość wydruku

Jeśli kiedykolwiek chciałeś zlecić wydruk jakichś materiałów graficznych, to z pewnością spotkałeś się z życzeniem ze strony drukarni, aby dostarczyć jej pliki w odpowiednim formacie. O co chodzi? Dlaczego to, w jakim formacie zapiszemy plik graficzny ma tak duże znaczenie dla jakości wydruku? Warto to sprawdzić.

Pliki rastrowe

Są zdecydowanie najpopularniejsze, korzystamy z nich na co dzień, chociażby zrzucając zdjęcia z aparatu czy telefonu na dysk komputera, kompresując je i wklejając na swój facebookowy profil. Pliki rastrowe jak najbardziej mogą być wykorzystywane w profesjonalnym druku, jednak nie wszystkie.

Oto pliki rastrowe, z którymi możesz zetknąć się podczas pracy czy zabawy:

  • JPG – absolutny klasyk, najczęściej stosowany format zapisu plików graficznych na świecie, rozpoznawany przez praktycznie każdy system operacyjny czy program do edycji grafiki. Wbrew pozorom jakość zapisu w tym formacie jest niezła i można z niego drukować, ale jest to ryzykowne z powodu tzw. kompresji stratnej.
  • GIF – z tego pliku się nie drukuje, ale GIF nadal święci triumfy w sieci. Dlaczego? Ponieważ to lekki i praktyczny format zapisu, pozwalający np. stworzyć na jego podstawie prostą animację (migający guzik chociażby).
  • TIFF – format zapisu plików graficznych do profesjonalnego wykorzystania. Umożliwia zapisywanie projektów na warstwach. Co ważne możliwe jest jego bezstratne skompresowanie, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany w drukarniach.
  • PNG – coraz popularniejszy format zapisu, który powoli podkrada użytkowników poczciwemu JPG. PNG ma tę zaletę, że umożliwia bezstratną kompresję obrazu.
  • PSD – zdecydowanie najczęściej wykorzystywany przez profesjonalnych grafików format zapisu. Dlaczego? Ponieważ jest to rozszerzenie programu Adobe Photoshop. Taki plik daje wielkie możliwości w zakresie idealnego odwzorowania projektu na wydruku.
  • BMP – popularna mapa bitowa. Ten format jest już stosowany bardzo rzadko, a w drukarniach wcale, ponieważ nie obsługuje funkcji CMYK.

Pliki wektorowe

Pliki wektorowe są powszechnie stosowane w projektowaniu grafiki i na pewno spotkasz się z tym określeniem, gdy np. zamówisz logo dla swojej firmy. Tutaj warto wymienić dwa formaty zapisu:

  • EPS – pliki EPS dają ogromne możliwości graficzne. W zasadzie to takie „all in one”, ponieważ w ramach tego formatu zapisu możemy znaleźć zarówno obrazy rastrowe, jak i wektorowe. Plikami EPS posługują się praktycznie tylko profesjonaliści, zwykłe, domowe programy graficzne ich nie obsługują.
  • PDF – powszechnie znany i lubiany format zapisu to także plik wektorowy. Popularność tego formatu wynika ze strategii firmy Adobe, która wszędzie gdzie tylko może promuje swój program Acrobat Reader (jest konieczny np. do złożenia zeznania podatkowego przez Internet).

Pamiętaj, że szanująca się agencja reklamowa musi przygotować Twoje projekty graficzne zarówno w plikach rastrowych, jak i wektorowych. Pierwsze z reguły są przeznaczone dla Ciebie (np. użycie logotypu w social mediach), drugie natomiast służą do przekazania ich drukarni.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry