Data wpisu: 06.06.2022

Czym jest pasywne rekomendowanie usług firm trzecich?

W kontekście marketingu rekomendacji bardzo często pojawia się pojęcie pasywnego polecania usług. To oczywiście opozycja do aktywnego rekomendowania, któremu bliżej przyjrzeliśmy się w osobnym poradniku na naszym blogu. Tym razem dowiedz się, na czym dokładnie polega pasywne rekomendowanie usług firm trzecich.

Brak bezpośredniego zaangażowania w proces rekomendowania czyichś produktów i usług

W rekomendacji pasywnej chodzi o to, aby – jakkolwiek przewrotnie to nie zabrzmi – rekomendować swoim klientom usługi firm partnerskich, ale nie robić tego w sposób bezpośredni, aktywny. Czyli: klient prawdopodobnie i tak dowie się, że współpracujesz z firmą X lub masz z nią dobre relacje i być może zainteresuje się jej ofertą chociażby podczas przeglądania Twojej strony internetowej czy w luźnej rozmowie.

Zapamiętaj

Pasywne rekomendowanie usług firm trzecich nie wymaga żadnego zaangażowania ze strony czy to rekomendującego, czy rekomendowanego.

Przykłady pasywnej rekomendacji

Pasywną rekomendacją może być już samo umieszczenie logotypu innej marki na swojej firmowej stronie internetowej – jest to częsty zabieg w przypadku firm, które chcą się pochwalić listą obsługiwanych klientów czy partnerów biznesowych.

Innym przykładem może być uczestnictwo w jednej grupie biznesowej. Jeśli klient przejdzie z Twojej strony na stronę grupy i znajdzie na liście firm wykonawcę poszukiwanej przez siebie usługi, to mamy tutaj do czynienia z rekomendacją pasywną.

Czy można odnieść korzyści z pasywnych rekomendacji?

Jak najbardziej – co ważne, korzyści odniesie tutaj zarówno rekomendujący, jak i rekomendowany. W tym pierwszym przypadku firma udzielająca rekomendacji pasywnej może zrobić pozytywne wrażenie na kliencie, który zobaczy, że firma współpracuje z wieloma markami, co od razu przekłada się na większy prestiż i wzrost zaufania do sprzedawcy czy usługodawcy.

Jeśli natomiast chodzi o korzyści dla rekomendowanego, to trzeba tutaj wspomnieć przede wszystkim o zwiększeniu szansy na pozyskanie nowych klientów bez nakładów reklamowych.

Jak widzisz pasywne rekomendowanie usług firm trzecich ma sens i może być opłacalne zarówno dla rekomendującego, jak i przede wszystkim rekomendowanego. To kolejny dowód na to, że marketing polecający nie wymaga wcale dużego zaangażowania po stronie firmy, która chce zwiększyć zasięg swojej oferty.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry