Data wpisu: 03.05.2021

Płatna Wikipedia? Na razie tylko dla korporacji

Wikipedia, a dokładniej jej operatora, czyli Fundacja Wikimedia, zapowiada bardzo dużą zmianę w modelu finansowania działalności oraz udostępniania treści korporacjom. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszy zupełnie nowa platforma o nazwie Wikipedia Enterprise, która jest dedykowana właśnie największym firmom. Na czym ma polegać ten projekt?

Płatny dostęp do sformatowanych treści

Z Wikipedii, czyli największej cyfrowej encyklopedii na świecie, możemy korzystać zupełnie za darmo od 2001 roku. Platforma boryka się jednak z problemami finansowymi, stąd otwarcie prosi już użytkowników o datki. Coraz częściej przebąkuje się również o wprowadzeniu jakiejś formy odpłatności za korzystanie z zasobów Wikipedii, jednak oficjalne stanowisko Fundacji Wikimedia jest takie, że platforma pozostanie darmowa.

Fundacja chce natomiast zarabiać na korporacjach. Nie poprzez umożliwienie dodawania wpisów sponsorowanych i reklamowych do Wikipedii (co zresztą i tak się dzieje), ale utworzenie osobnego serwisu Wikipedia Enterprise.

Ma on być skierowany do globalnych graczy, takich jak Google, Facebook czy Amazon, które dziś korzystają z treści zamieszczonych na Wikipedii, ale muszą je samodzielnie formatować. Fragmenty wpisów encyklopedycznych są wykorzystywane na stronach korporacyjnych m.in. w działach FAQ czy to wyjaśniania jakichś zawiłych treści użytkownikom.

Wikipedia Enterprise ma zapewnić korporacjom dostęp do treści już sformatowanych pod kątem potrzeb konkretnego klienta. Nie wiadomo dokładnie, na czym ma to polegać – można natomiast zakładać, że chodzi m.in. o umożliwienie bardzo szybkiego publikowania treści na własnym serwisie bez konieczności usuwania linkowania etc.

Jednocześnie Fundacja Wikimedia zapewnia, że bazowy serwis Wikipedii jest i pozostanie darmowy dla użytkowników prywatnych oraz firm wykorzystujących zasoby encyklopedyczne na swoich stronach www.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry