Data wpisu: 14.03.2017

Strony internetowe bez CAPTCHA

Zaprezentowana przez Google nowa wersja mechanizmu CAPTCHA, będzie sama rozpoznawała człowieka - nie będzie już potrzebne wpisywanie tekstu lub wybieranie obrazków.

Czym w ogóle jest CAPTCHA? Jest to mechanizm, dzięki któremu rozpoznaje się, kto odwiedza daną stronę internetową. Brzmi nieco jak forma inwigilacji, ale nie o to w tym chodzi. Mechanizm ten ma za zadanie wykryć, czy aktywność na stronie wykonuje człowiek, czy też zaprogramowany bot. Ma to chronić przed atakami i niepożądanymi aktywnościami na stronie www.

Firma Google wykupiła mechanizm już w 2009 roku i wciąż go rozwija. Dowodem tego jest udostępniona nowa wersja - Invisible reCAPTCHA. Jak działa? Należy najpierw przybliżyć jego dotychczasowe działanie. Aby sprawdzić, kim jest użytkownik, należało przepisać podany numer, tekst z obrazka lub wybranie wszystkich obrazków, pasujących do danej kategorii ( np. wskaż wszystkie przedstawiające jedzenie). Później należało tylko kliknąć na napis ,,Nie jestem robotem". Takie rozwiązanie było używane do tej pory, ale każdy z nas, użytkowników internetu zapewne zgodnie przyzna, że cała idea była dość uciążliwa.

Co oferuje Invisible reCAPTCHA? Będzie rozpoznawało użytkownika od razu po wejściu na daną stronę, po analizie jego zachowań i aktywności w Internecie. Jeżeli wzbudzą one podejrzenia, użytkownik będzie musiał poddać się procedurom znanym z wcześniejszych wersji. Może być również tak, że przejść je będzie musiał także użytkownik, który nie zostawił informacji na temat wcześniejszych aktywności podejmowanych w Internecie.

Nowy mechanizm CAPTCHA opiera się na uczeniu maszynowym i prowadzeniu analizy ryzyka na wysokim poziomie zaawansowania. Należy jeszcze wyjaśnić, co oznacza ,,re'', pojawiające się w nazwie. To sposób na pozyteczne wykorzystanie wpisów użytkowników przez Google. Nie dla wszystkich jest wiadome to, że przykładowo, obrazki weryfikacyjne, są wycięte z widoków Google Street View. Poprzez reCAPTCHA, ten internetowy potentat wykorzystuje informacje do rozwijania sztucznej inteligencji. Można też śmiało uznać, że do nowej wersji w znacznym stopniu przyczynili się sami użytkownicy.

Invisible reCAPTCHA  jest już dostępne do wdrożenia na stronach internetowych. Równocześnie działa także starszy mechanizm, więc decyzja, który wybrać, należy do użytkowników.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry