W rejestrze NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) znajduje się obecnie ponad 2,6 miliona domen z końcówką .pl. Czy jednak wiesz, że tylko około 60% z nich jest odnawiana? Oznacza to, że spora grupa domen regularnie wraca do ogólnej puli, dzięki czemu takie adresy mogą być ponownie rejestrowane przez innych użytkowników. Nie wszyscy wiedzą, że każda domena ma cykl swojej aktywności i jednorazowa rejestracja nie gwarantuje wiecznego prawa jej własności. W tym poradniku wyjaśniamy najważniejsze terminy, które musisz poznać, by nie narobić sobie problemów.
Z rezerwacją mamy do czynienia w momencie, gdy osoba zainteresowana przejęciem domeny zgłasza taką chęć firmie zajmującej się obrotem adresami internetowymi (z reguły będzie to firma hostingowa). Rejestracja jest ważna tylko przez 14 dni. W tym czasie mamy pewność, że nikt inny nie „zagarnie” domeny dla siebie. W ciągu 2 tygodni (wliczając w to dni wolne) należy opłacić domenę oraz usługę pośrednictwa. Do tego momentu domena jest nieaktywna (nie jest widoczna w sieci, nie można jej znaleźć w wyszukiwarce).
Po opłaceniu domeny jest ona oficjalnie rejestrowana. W tym momencie nikt nie może jej już przejąć (chyba że udowodni, iż do rejestracji doszło z pogwałceniem przepisów, np. prawa autorskiego). Następuje aktywacja domeny na okres 365 dni.
Każda domena po roku wymaga odnowienia, czyli ponownego opłacenia na kolejny okres abonamentowy. Operator domeny wyśle przypomnienie z fakturą pro forma z odpowiednim wyprzedzeniem (zwykle jest to 14-30 dni). Jeśli abonent opłaci fakturę, to automatycznie przedłuży swoje prawa do domeny. Jeśli jednak tego nie zrobi, wówczas domena przejdzie w stan…
W przypadku braku odnowienia domeny jest ona automatycznie przenoszona w stan kwarantanny. Ten okres trwa 30 dni. W tym czasie dotychczasowy abonent nadal ma możliwość przedłużenia swoich praw do adresu. Jeśli z jakichś powodów to zignoruje, po 30 dniach następuje tzw. uwolnienie domeny.
W tym momencie ponownie trafia ona do puli wolnych adresów internetowych i może zostać przejęta przez kolejnego chętnego. Dawny właściciel (czy raczej użytkownik) nie ma już do niej żadnych praw, ponieważ zrzekł się ich w momencie nieopłacenia odnowienia domeny.
Znając cykl aktywności domeny musisz zatem pamiętać, że każdy adres wymaga odnowienia. Jeśli o tym zapomnisz, to w skrajnym przypadku może się nawet okazać, że nie będziesz mógł już prowadzić np. firmowej strony www pod wybraną wcześniej domeną, co wiąże się z poważnymi problemami i podważa wiarygodność biznesu.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.