To normalne, że zamawiając tanią stronę internetową, której głównym atutem ma być niski koszt produkcji, nie chcemy przepłacać za hosting klasy premium – taki też zwykle nie jest potrzebny. Tanie usługi hostingowe wcale nie muszą też być złym wyborem. Wszystko zależy tutaj od tego, czy odpowiednio dopasujemy hosting do swoich potrzeb i specyfiki posiadanej witryny internetowej. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.
Określenie rzeczywistych potrzeb
Wybór usług hostingowych jest ogromny, dlatego podstawowym kryterium powinno być to, czy dany hosting rzeczywiście odpowiada na potrzeby właściciela strony – nie warto przepłacać za funkcjonalności, z których i tak nie skorzystasz.
W pierwszej kolejności należy się więc zastanowić nad takimi aspektami jak: przewidywany ruch na stronie internetowej, rodzaj strony i stopień jej rozbudowania, a także wymagania techniczne (wsparcie dla CMS-a, baz danych, certyfikatu SSL itd.).
Czy niska cena nie jest… zbyt niska?
Wybierając hosting i szukając jak najtańszej usługi, należy zwrócić baczną uwagę na to, czy teoretycznie niska cena rzeczywiście jest uzasadniona. Chodzi o to, że dostawcy hostingu niestety bardzo często kamuflują różnego rodzaju koszty, które później drastycznie podnoszą wydatki ponoszone przez właściciela strony.
Należy się zatem upewnić, że firma hostingowa nie dolicza ukrytych opłat np. za odnowienie domeny, certyfikat SSL czy zwiększenie zasobów (poza oczywiście kosztem przejścia na wyższy plan).
Tani hosting dla mało wymagających użytkowników? Najlepiej współdzielony
Hosting współdzielony to obecnie najtańsze rozwiązanie, co wcale nie oznacza, że najgorsze. Zwykle jest to całkiem niezły wybór dla właścicieli małych stron internetowych. W ramach tego hostingu Twoja strona dzieli zasoby serwera z innymi stronami, co obniża koszty, natomiast może mieć negatywny wpływ na wydajność, jeśli serwer będzie przeciążony – nie polecamy tego rozwiązania w sytuacji, gdy szukasz hostingu dla sklepu online, natomiast serwer współdzielony powinien być w zupełności wystarczający dla prostej strony wizerunkowej.
Szybkość i wydajność serwera
Dla użytkowników Internetu, w tym osób odwiedzających firmowe witryny, kluczowe jest szybkie ładowanie się strony. Nie dopuść więc do sytuacji, w której tani serwer będzie przyczyną, dla której wiele osób opuści stronę jeszcze przed zapoznaniem się z jej treścią.
Nawet tani hosting powinien mieć solidną infrastrukturę (LiteSpeed, SSD), a same serwery powinny być zlokalizowane w Europie.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo Twojej strony to priorytet, nawet w przypadku dysponowania niskim budżetem. Wybierając hosting upewnij się, że dostawca usługi regularnie wykonuje kopie zapasowe Twojej strony i jakie są opcje przywracania danych. Ważna jest także ochrona przed atakami DDoS, na co można liczyć nawet w przypadku relatywnie tanich usług hostingowych.
Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.