Data wpisu: 24.07.2017

Ubezpieczenie od ataku cybernetycznego – na czym to polega?

Jeśli myślisz, że ataki hakerskie są wymierzone tylko w wielkie korporacje i banki, to jesteś w grubym błędzie. Cyberprzestępcy coraz częściej atakują małe przedsiębiorstwa, bo wiedzą, że nie posiadają one środków na kompleksową ochronę danych. Tym samym są łatwym celem. Statystycznie co roku liczba cyberataków rośnie na świecie o ponad 700%. W Polsce hakerzy podejmują tysiące prób wykradzenia lub zniszczenia danych, najczęściej należących do przedsiębiorców. Nic dziwnego, że na rynku pojawiają się już pierwsze ubezpieczenia od ataku cybernetycznego. Jaki jest zakres ochrony? Czy warto wykupić takie ubezpieczenie?

Oferta (na razie) skromna

Ubezpieczenia od ataku cybernetycznego nie są w naszym kraju jeszcze zbyt popularne, na co wpływ ma wciąż niska świadomość zagrożeń wśród przedsiębiorców. Duże korporacje mają całe zespoły dbające o bezpieczeństwo danych i takich produktów po prostu nie potrzebują.

Jednak mniejsze firmy zbyt często bagatelizują fakt, że atak hakerski czy zwykła awaria serwera mogą spowodować lawinę dalszych problemów.

Co daje taka polisa?

Wspomniane ubezpieczenie tak naprawdę jest polisą zapewniającą usunięcie skutków włamania czy awarii. Firma posiadająca ubezpieczenie zgłasza problem, wyszukuje specjalistę, który może go usunąć, a polisa pokrywa koszty jego pracy. Wliczają się w to koszty przywrócenia lub odtworzenia danych, zakupu i instalacji nowego oprogramowania, usunięcia wirusów i robaków oraz przywrócenia dostępu do danych. Czasami przedsiębiorca może jeszcze skorzystać z porad prawnych, przeniesienia danych na nowy serwer oraz usług na rzecz poprawy zszarganego wizerunku biznesowego.

Jest tylko jeden kruczek. Aby ubezpieczenie zadziałało, przedsiębiorca jest zobligowany do codziennego wykonywania kopii zapasowych danych. Jeśli tego nie zrobi, ochrona wygaśnie. A wiemy przecież, że w natłoku codziennej pracy ciężko jest jeszcze pamiętać o backupowaniu danych – chyba że proces jest zautomatyzowany poprzez dedykowane oprogramowanie i np. serwer NAS.

Ubezpieczenie może Ci zapewnić dostawca hostingu

Nie każdy przedsiębiorca wie, że ochronę jego danych wirtualnych powinien zapewnić dostawca hostingu, czyli firma wynajmująca przestrzeń na swoich serwerach do przechowywania np. zawartości strony internetowej czy dokumentacji firmowej. Oczywiście mówimy tutaj o profesjonalnym hostingu, świadczonym przez firmy czujące odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych swoich klientów.

Dostawca hostingu powinien zapewnić praktycznie to samo, co wspomniane ubezpieczenie, czyli szybką reakcję w razie ataku czy awarii serwera. Profesjonalne firmy tworzą kopie zapasowe z częstotliwością co 24 godziny, dzięki czemu ryzyko, że dane zostaną utracone, jest marginalne.

Warto wiedzieć

Dostawcy hostingu często oferują klientom ubezpieczenie danych do określonej kwoty. Jeśli więc dane zostaną z jakiegoś powodu utracone, to ich właściciel otrzyma rekompensatę finansową.

Podsumowując: ubezpieczenie od ataku cybernetycznego to bardzo ciekawa usługa, która jednak w dużej mierze powiela to, co przedsiębiorca może sobie zapewnić korzystając z wysokiej jakości usługi hostingowej.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry