Data wpisu: 23.03.2016

Dlaczego warto mieć na stronie formularz kontaktowy i jak powinien wyglądać?

Podstawowym zadaniem każdej firmowej strony www jest promowanie przedsiębiorstwa w sieci oraz zachęcanie użytkowników, czyli potencjalnych klientów, do zapoznania się z ofertą. Co potem? Trzeba ich skłonić do określonego zachowania. W przypadku biznesu praktycznie zawsze tym pożądanym ruchem jest nawiązanie kontaktu z firmą. Aby zwiększyć szansę na to, że klient faktycznie odpowie na ofertę przedsiębiorcy, zdecydowanie warto umieścić na stronie formularz kontaktowy. To proste i bardzo skuteczne narzędzie.

Dlaczego formularz kontatkowy jest lepszy niż samo podanie danych?

Z prostego powodu. Internauci są leniwi. Wchodząc na stronę jakiejś firmy oczekują, że szybko, a wręcz błyskawicznie znajdą na niej przydatne dla siebie informacje. Jeśli są one dla nich satysfakcjonujące chcą natychmiast skontaktować się z firmą. Jak myślisz – ilu osobom będzie się chciało kopiować podany przez Ciebie adres e-mail do skrzynki pocztowej? Niewielu.

Do głosu doszła też już grupa konsumentów, którzy całkowicie bagatelizują kontakt telefoniczny. Wolą anonimowość. Rozmowa przez telefon jest jednak obciążająca, a wiele osób chce również uniknąć sytuacji, w której będą zmuszone tłumaczyć rozmówcy, że jednak nie są zainteresowane ofertą.

Niezbędny nawet w małej firmie

Przy pomocy formularza można bardzo łatwo wykreować wizerunek profesjonalnej firmy. Nawet jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to przecież nie musisz się tym chwalić. Jasne, wszystkie zapytania od klientów będą trafiać na Twoją skrzynkę mailową, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w formularzu uruchomić opcję wysyłania zapytań do „działów”. Dział handlowy, dział obsługi klienta, dział marketingu – wygląda fajnie i sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z firmą kompletną, profesjonalną.

Formularz jest ważny również z powodów czysto psychologicznych. Wiele osób odwiedzających strony www firm podejmuje spontaniczne decyzje. Myślą: „Co mi szkodzi, wyślę zapytanie, zobaczymy”. Formularz niejako tworzy atmosferę anonimowości i niezobowiązującej swobody – są to bardzo ważne kwestie w świecie marketingu internetowego. Mając formularz kontaktowy zyskujesz więc dużą szansę na otrzymanie zapytań od osób, które nigdy w życiu nie zadzwoniłyby do Twojej firmy, bo po prostu nie są jeszcze zdecydowane na zakup i nie chcą być do niego namawiane.

Jak powinien wyglądać skuteczny formularz kontaktowy?

Oczywiście nie każdy formularz będzie spełniał swoje zadanie, dlatego jego zaprojektowanie trzeba powierzyć specjalistom. Owszem, w sieci znajdziesz sporo „gotowców”, ale nie zawsze będą one pasować do konkretnej strony lub oczekiwań Twojej grupy docelowej.

Dobry formularz kontaktowy ma 4 cechy:

  • jest możliwie najprostszy – skoro zależy nam na leniwych internautach, to nie ma sensu zmuszać ich do wypełniania wielu pól. Wystarczy, że podadzą imię i nazwisko, adres e-mail, opcjonalnie numer telefonu i wpiszą treść zapytania;
  • jest łatwy do znalezienia – to już kwestia funkcjonalności strony. Formularz oczywiście musi się znaleźć w zakładce kontaktowej, czasami warto go też umieścić na stronie głównej lub w stopce. Wszystko zależy od tego, jaki cel ma strona – sprzedażowy czy informacyjny;
  • jest bezpieczny – formularz powinien korzystać z zabezpieczenia CAPATCHA w formie obrazkowej, aby uniemożliwić wysyłanie spamu przez komputery;
  • jest intuicyjny – warto wzbogacić formularz np. o rozwijane podpowiedzi (np. do którego działu adresowane jest pytanie, jakiego zagadnienia dotyczy). Dobrym pomysłem jest też potwierdzanie użytkownikowi, że jego zapytanie zostało wysłane i poinformowanie go, jak długo będzie czekał na odpowiedź.

Można bardzo ostrożnie przyjąć, że rezygnując z formularza kontaktowego na swojej stronie www ograniczasz zasięg sprzedażowy o dobrych kilkadziesiąt procent. Zupełnie niepotrzebnie, bo tzw. implementacja formularza jest banalnie prosta i w żaden sposób nie wpływa na finalną cenę wykonania strony.

 


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry