Posiadanie pieczątki firmowej nie jest w Polsce obowiązkowe, ale niewątpliwie pieczęć przystawiona do faktury czy oferty znacznie podnosi profesjonalizm dokumentu. Dlatego generalnie większość firm z pieczątek korzysta. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie jednak sprawy, że sam wygląd pieczęci także ma wpływ na budowanie wizerunku ich firmy. Dobrym pomysłem jest zatem zlecenie zaprojektowania pieczątki zgodnie z obowiązującymi zasadami prawidłowej prezentacji elementów identyfikacji wizualnej marki. Oto najważniejsze z nich.
- Użyteczność pieczątki – tę określa się w zasadzie jednym kryterium, a jest nim czytelność. Po przystawieniu pieczęci wszystkie dane firmy muszą być doskonale widoczne, odpowiednio od siebie odseparowane. Idealna pieczątka to taka, która natychmiast zdradza, z jaką firmą mamy do czynienia. Dlatego coraz częściej umieszczamy w nich także logotyp firmy lub sygnet, jeśli taki znajduje się w logo i jest kojarzony z naszą marką.
- Minimalna czcionka – nie wolno przesadzać z liczbą informacji przemycanych w pieczątce. Pamiętajmy bowiem, że czytelna treść musi być zapisana czcionką o rozmiarze przynajmniej 5 punktów.
- Nie kombinujmy z artystycznymi czcionkami – chęć wyróżnienia się jest kusząca, ale w przypadku pieczątki, która ma być przede wszystkim czytelna, lepiej jest korzystać z prostych fontów. Szczególnie ta zasada dotyczy najważniejszych danych, czyli adresu i numeru telefonu.
- Nigdy nie stosujemy więcej niż 3 krojów pisma w jednej pieczątce – w przeciwnym razie pieczęć będzie wyglądać nieprofesjonalnie.
- Najważniejsze dane warto wyróżnić – jeśli zależy nam na tym, aby klienci zapamiętali adres strony www firmy, to warto go wyróżnić poprzez np. pogrubienie lub zapisanie kursywą.
- Jakość odbicia zależy od odstępów – dlatego nie zmniejszamy nigdy odstępów między wierszami. Jeśli zamówiona treść się nie mieści, wówczas należy ją skrócić. Cały czas pamiętamy bowiem o tym, że najważniejsza jest czytelność pieczątki.
- Minimalizm jest w cenie – ten trend widać w projektowaniu praktycznie wszystkich elementów identyfikacji wizualnej firmy, włącznie z wizytówkami czy logo. Jeśli więc możemy, to postawmy na minimalistyczny projekty pieczątki. W dzisiejszych czasach większość osób i tak korzysta z Internetu i poczty elektronicznej, dlatego może zamiast podawać numer faxu i telefonu stacjonarnego do biura, lepiej jest postawić na adres www i kontakt mailowy? Taka pieczątka będzie się prezentować elegancko i przekaże naszym klientom dokładnie te informacje, które chcemy.
W bardzo trudnym biznesowym świecie na wizerunek firmy mają wpływ nawet drobiazgi. Pieczątka firmowa jest zatem niepozornym, ale ważnym elementem identyfikacji naszej marki, dlatego nie powinniśmy bagatelizować jej znaczenia.
Projekt pieczątki warto zlecić studiu graficznemu, które przygotowuje dla nas logo i inne grafiki, co pozwoli zoptymalizować koszt (projekt czasami można nawet dostać gratis) i zagwarantuje nam, że otrzymamy spójne elementy identyfikacyjne.
Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive