Data wpisu: 02.04.2020

Asystent Google przeczyta artykuły dostępne online

Google cały czas mocno promuje swojego Asystenta i wyposaża go w kolejne interesujące funkcje. Tym razem gigant rynku wyszukiwarek internetowych poinformował o wprowadzeniu usługi czytania treści zamieszczonych na stronach www. Asystent zrobi to na żądanie użytkownika – wystarczy wydać komunikat „Hey Google, read it”. Na razie usługa nie jest dostępna w języku polskim, ale to ma się wkrótce zmienić.

Wygodne rozwiązanie dla dużej grupy użytkowników

Wprowadzenie funkcji czytania treści przez Asystenta Google jest zrozumiałym krokiem oraz kolejnym dowodem na to, że gigant konsekwentnie stawia na wartościowy content. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której treści znajdywane za pośrednictwem Google będą podstawowym lub nawet jedynym źródłem informacji oraz wiedzy, szczególnie w opozycji do tradycyjnych mediów. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zrobienie ukłonu w stronę użytkowników, którzy z różnych powodów nie mogą samodzielnie przeczytać treści.

W głównej mierze dotyczy to osób niewidomych, niedowidzących, cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, mających problem z odczytaniem tekstu na ekranie urządzenia mobilnego, ale też zapracowanych czy chcących mieć kontakt z treściami internetowymi podczas wykonywania innych obowiązków – np. sprzątania czy zmywania naczyń.

Asystent Google po wydaniu mu takiej dyspozycji rozpocznie czytanie tekstu opublikowanego na stronie www – dotyczy to nie tylko artykułów, ale też treści komercyjnych zamieszczonych na witrynach firm. Użytkownicy mają do wyboru kilka głosów, mogą również zmienić tempo czytania. Warto zaznaczyć, że funkcja jest dostępna wyłącznie na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android.

Kiedy wersja w języku polskim?

Google zapowiada, że funkcja Asystenta odczytującego treść strony internetowej docelowo będzie dostępna w 42 językach. Na razie nie możemy z niej korzystać po polsku i nie została również wyznaczona żadna konkretna data wprowadzenia tego udogodnienia. Polski oddział Google stwierdził natomiast, że polskojęzyczna wersja usługi powinna pojawić się do końca 2020 roku.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry