Data wpisu: 24.02.2021

Google testuje nowe funkcje w wyszukiwarce

Amerykański gigant rynku wyszukiwarek internetowych właśnie rozpoczął fazę testów nowych funkcjonalności, jakie docelowo mogą pojawić się w Google. Na razie testy są prowadzone w Stanach Zjednoczonych, ale jeśli przebiegną pomyślnie, to nie jest wykluczone, że jeszcze w tym roku doczekamy się daleko idących zmian w działaniu flagowego produktu koncernu Alphabet. O jakie funkcje chodzi?

Pełna informacja o stronie jeszcze przed kliknięciem w link

Google od dawna dąży do tego, aby użytkownicy wyszukiwarki mogli otrzymać potrzebne im informacje z poziomu tego narzędzia, bez konieczności przechodzenia na rekomendowane przez algorytm strony www. Dodatkowo celem giganta jest udostępnienie użytkownikom możliwie jak największej liczby informacji i wydawcy strony jeszcze zanim klikną w prowadzący do niej link.

Jedną z testowanych funkcjonalności jest więc stworzenie specjalnej sekcji, w której użytkownik znajdzie informacje o witrynie pochodzące z zaufanego źródła – na przykład Wikipedii. Jeśli takiej wzmianki brakuje, wówczas użytkownik otrzyma informację o dacie zaindeksowania strony w wyszukiwarce Google. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z wyszukiwarki oraz ograniczenie ryzyka przechodzenia na podejrzane strony.

Kolejną testowaną zmianą jest zmodyfikowanie sortowania wyników. Dzięki temu użytkownikom ma być łatwiej docierać do tych treści, które niekoniecznie są promowane przez algorytm, ale mogą być dla nich bardziej użyteczne.

Jeszcze większy akcent na bezpieczeństwo

Bardzo interesującym novum jest również możliwość sprawdzenia jeszcze przed przejściem na stronę, czy korzystna ona z szyfrowanego połączenia. To wyraźny sygnał, a właściwie ostatni dzwonek alarmowy dla właścicieli witryn, którzy jeszcze nie zainwestowali w SSL, aby szybko nadrobili zaległości.

Nowe funkcjonalności są równolegle testowane na mobilnej, jak i desktopowej wersji wyszukiwarki. Google na razie nie zdradza, jak długo potrwają testy i czy zostaną nimi objęte także inne rynki, na przykład europejskie.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry