Data wpisu: 23.11.2016

Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google? Poznaj 3 metody

Nawet najlepsza na świecie strona internetowa jest nic niewarta, jeśli użytkownicy Internetu nie będą mogli jej odwiedzić. Dlatego natychmiast po zakończeniu prac nad stroną należy dodać ją do wyszukiwarki Google. To właśnie tam ponad 90% internautów rozpoczyna swoje poszukiwania produktów, usług czy po prostu informacji. Dodanie strony do Google nie jest takie trudne – pokażemy Ci 3 sposoby.

Sposób 1 – nie rób nic

Google zrobi to za Ciebie. Niestety, trochę to potrwa. Roboty Google mają możliwość automatycznego zaindeksowania strony, ponieważ regularnie, co 30 dni, przeglądają serwery DNS w celu znalezienia nowych adresów. Gdy na taki trafią, analizują jego zawartość i dodają stronę do wyszukiwarki. Pod warunkiem, że nie zostanie ona uznana za bezwartościową lub niebezpieczną – dzieje się tak najczęściej w przypadku witryn pozbawionych wszelkiej treści.

Ten sposób jest pewny – roboty na pewno nie przegapią żadnego nowego adresu, jednak trzeba pamiętać, że zaindeksowanie witryny może potrwać nawet miesiąc. Czasami zdarza się, że następuje to już po kilku dniach czy nawet godzinach, ale są to dość rzadkie przypadki.

Warto wiedzieć

Automatyczna indeksacja nie działa w Turcji, ponieważ tamtejszy rząd zablokował taką możliwość na początku 2015 roku – oficjalnie ma to być forma walki ze stronami terrorystycznymi.

Sposób 2 – dodaj link na innej stronie

Jeśli masz już stronę internetową i zależy Ci, aby była ona jak najszybciej widoczna w wyszukiwarce, możesz skorzystać ze starego i wciąż skutecznego sposobu – dodania jej do jakiegoś katalogu. Polega to na umieszczeniu linku do strony docelowej. Dlaczego warto postawić na jeden z katalogów (np. Onet, WP itd)? Ponieważ te witryny są regularnie odwiedzane przez roboty Google – szansa na to, że link zostanie zauważony (a tym samym roboty pójdą jego tropem do śledzonej strony) są największe.

Jeśli nie umiesz dodać strony do katalogu, wybierz prostszy sposób – umieść link na portalu społecznościowym czy poczytnym forum, najlepiej związanym tematycznie z treścią Twojej witryny.

Sposób 3 – dodaj stronę do Google ręcznie

Jeśli masz konto Google (wystarczy posiadanie poczty Gmail lub profilu na YouTube), to możesz skorzystać z dedykowanego narzędzia. Wejdź na stronę Google i wybierz zakładkę „Narzędzia webmastera”. Następnie przejdź do zakładki „Tools” i wybierz „Submit url”. Pojawi się pole, w którym wpisujesz adres swojej strony www i potwierdzasz wysłanie prośby o dodanie witryny do wyszukiwarki (musisz udowodnić, że nie jesteś robotem). Po kilku chwilach otrzymasz informację, że prośba została przyjęta (przypadki odrzucenia są marginalne).

Jest to sposób zdecydowanie najszybszy, ponieważ strona może zostać zaindeksowana nawet po kilku godzinach. Jeśli więc zależy Ci na czasie, wybierz właśnie tę metodę.

Jak sprawdzić, czy strona jest już w Google?

Najprostszy sposób to wejście na stronę wyszukiwarki google.com i wpisanie w pole wyszukiwania frazy:

site:nazwastrony.pl

 

Jeśli w wynikach wyszukiwania pojawi się adres Twojej domeny, to witryna została zaindeksowana. Jeśli jest inaczej, poczekaj kilka godzin i ponów próbę.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, pamiętaj o jednym: poprawne zaindeksowanie strony w wyszukiwarce jest niezbędne, aby móc myśleć o wykorzystaniu witryny w celach promocyjnych czy wizerunkowych, a później zdobywać dzięki niej klientów. Dlatego zainwestuj nie tylko w efektowny design, ale też wysokiej jakości treść, która zostanie uznana przez roboty wyszukiwarki za wystarczająco wartościową.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry