Data wpisu: 09.11.2017

Twój firmowy e-mail trafił na czarną listę? Sprawdź, jak go stamtąd usunąć!

Codziennie dostajesz mnóstwo tzw. SPAM-u, czyli wiadomości, które filtry pocztowe uznają za bezwartościowe lub o charakterze reklamowym. Czy jednak wiesz, że maile wysyłane z Twojego adresu firmowego także mogą być tak traktowane i trafiać do SPAM-u w skrzynkach klientów? Stanie się tak, jeśli ten adres zostanie umieszczony na tzw. czarnej liście. Przeczytaj, co to właściwie jest i co należy zrobić, aby usunąć stamtąd swojego maila.

Czym jest spam lista?

Na spam listę, nazywaną też czarną listą, trafiają te adresy e-mail, z których często są wysyłane wiadomości odbierane jako bezwartościowe. Mogą to być także nazwy domen i adresy IP. Wbrew pozorom trafienie na taką listę nie jest trudne. Wystarczy, że klienci pocztowi kilkakrotnie uznają Twoją wiadomość za podejrzaną, a Twój firmowy adres e-mail zostanie dodany do jednej z list spamu.

Użyliśmy liczby mnogiej, ponieważ nie istnieje jedna czarna lista. Są ich setki, a to oznacza wzrost ryzyka trafienia na jedną z nich. Najważniejsze spam listy to:

  • Spamhouse BL
  • Sorbs
  • Truncate
  • Spamcop
  • Barracuda
  • CBL

Poza tym swoje czarne listy prowadzą providerzy poszczególnych programów pocztowych.

Jak sprawdzić, czy Twój adres e-mail trafił na czarną listę?

Możesz to zrobić przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi, jak chociażby www.multirbl.valli.org czy www.anti-abuse.org/multi-rbl-check. Niestety, nie uzyskasz wglądu w listy tworzone przez providerów.

Ważne jest, aby nie poprzestawać na jednym sprawdzeniu. Najrozsądniej jest analizować „bezpieczeństwo” swojego adresu e-mail przynajmniej raz w miesiącu lub najrzadziej raz na kwartał.

Jeśli Twój adres jest na spam liście

Musisz podjąć kroki do tego, by go stamtąd usunąć. W przypadku niektórych list można to zrobić samodzielnie, jednak częściej konieczne jest skontaktowanie się z administratorem listy i wysłanie wniosku o usunięcie adresu z bazy. Musisz oczywiście solidnie uargumentować swoją prośbę i udowodnić, że nie wysyłasz SPAM-u, a cała sytuacja jest oczywistą pomyłką.

Pamiętaj, aby zapytać administratora o powód, dla którego Twój adres został uznany za źródło SPAM-u. Dzięki temu wyeliminujesz popełnione błędy w przyszłości. Jeśli w przyszłości znów trafisz na listę z tego samego powodu, to ponowne usunięcie będzie znacznie trudniejsze lub wręcz niemożliwe.

Adresy e-mail trafiają na spam listy z różnych przyczyn. Najczęściej chodzi o:

  • Rozsyłanie SPAM-u,
  • Wysyłanie wiadomości do nieaktywnych odbiorców,
  • Powtarzające się liczne oznaczenia Twoich wiadomości jako SPAM,
  • Współdzielenie adresu IP z użytkownikami o niskiej reputacji, którzy rozsyłają SPAM.

Nie bagatelizuj problemu!

Trafienie Twojego firmowego adresu e-mail na czarną listę jest bardzo szkodliwe dla Twojego biznesu. Klienci nie będą odbierać wiadomości od Ciebie, a to oznacza wysyłanie ofert „w powietrze”.

Ponadto może dojść do sytuacji, w której nazwa Twojej firmy (obecna w domenie) zacznie być kojarzona ze SPAM-em, co jest wizerunkowym ciosem w skroń wymierzonym przez boksera wagi ciężkiej.


Autor wpisu:
Grzegorz WiśniewskiSoluma Interactive

Sprawdź nas!

Sprawdź naszych specjalistów w praktycznym działaniu. Zobacz co możemy zrobić dla Twojej firmy - przejrzyj ofertę lub skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Darmowa konsultacjaZobacz cennik

Przewiń do góry